Հարվարդի համալսարանը դատի է տվել Թրամփի վարչակազմին
Հարվարդի համալսարանը ԱՄՆ դաշնային դատարան է դիմել՝ ներկայացնելով հայց Թրամփի վարչակազմի դեմ։ Դրա պատճառը համալսարանի ավելի քան 2 միլիարդ դոլարի ծրագրերի պետական ֆինանսավորման սառեցման որոշումն է։
Անցյալ շաբաթ համալսարանը մերժել էր վարչակազմի պահանջները, որոնք ներառում էին բազմազանության, հավասարության և ներառականության (DEI) քաղաքականության շրջանակում գործող բոլոր ծրագրերի դադարեցումը, ինչպես նաև համալսարանական տարածքներում դիմակ կրելու արգելքը։
Ի պատասխան՝ Թրամփի վարչակազմը զրկել է Հարվարդին պետական ֆինանսավորման մի մասից՝ 2.2 միլիարդ դոլարի չափով, և սպառնացել է չեղարկել համալսարանի հարկային արտոնությունները, ինչպես նաև արգելել օտարերկրյա ուսանողների ընդունելությունը։

Harvard University sues Trump administration
Harvard University has filed a lawsuit in a US federal court against the Trump administration over its decision to freeze more than $2 billion in state funding for its programs.
Last week, the university rejected the administration’s demands, which included suspending all programs under its Diversity, Equity, and Inclusion (DEI) policy and banning face masks on campus.
In response, the Trump administration has stripped Harvard of $2.2 billion in state funding, threatening to revoke the university’s tax breaks and bar international students from enrolling.