Իրանը պատրաստ է ԱՄՆ-ի հետ միջուկային համաձայնագիր կնքել
Իրանը պատրաստ է ԱՄՆ-ի հետ միջուկային գործարք կնքել հավասար պայմաններով, հայտարարել է Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը, նրա խոսքերը մեջբերված են հանրապետության ղեկավարի պաշտոնական կայքում։
«Միացյալ Նահանգների հետ բանակցությունների հետ կապված՝ որոշակի սահմաններում և ազգային շահերին համապատասխան, մենք պատրաստ ենք համաձայնության, բայց եթե նրանք չցանկանան մեզ հետ հավասար պայմաններով գործարք կնքել, մենք կշարունակենք գնալ մեր ճանապարհով»,- նշել է նա։
Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև բանակցությունների երկրորդ փուլն Օմանի ԱԳ նախարար Բադր ալ Բուսաիդիի միջնորդությամբ տեղի էր ունեցել նախորդ շաբաթ՝ օրը Հռոմում: Երրորդ փուլը տեղի կունենա ապրիլի 26-ին, իսկ չորեքշաբթի օրը՝ ապրիլի 23-ին, Օմանում նախատեսված է փորձագիտական ​​մակարդակով տեխնիկական խմբերի հանդիպում:

Iran ready to sign nuclear deal with US
Iranian President Masoud Pezeshkian said on the official website of the head of state that Iran is ready to conclude a nuclear deal with the United States on equal terms.
"Within certain limits and by national interests, we are ready for an agreement with the United States, but if they do not want to conclude a deal with us on equal terms, we will continue on our path," he said.
The second round of talks between Iran and the United States, mediated by Omani Foreign Minister Badr al-Busaid, occurred in Rome last week. The third round will take place on April 26, and on Wednesday, April 23, a technical group meeting at the expert level is scheduled in Oman.