Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը մահացել է
Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը՝ Հռոմի կաթոլիկ եկեղեցու առաջին լատինաամերիկացի առաջնորդը, մահացել է: Այս մասին ասվում է Վատիկանի տեսաուղերձում:
«Սիրելի եղբայրներ և քույրեր, խոր վշտով պետք է հայտնեմ մեր Սուրբ Հոր Ֆրանցիսկոսի մահվան մասին», - Վատիկանի հեռուստաալիքի եթերում հայտարարել է կարդինալ Քևին Ֆարելը:
Նշենք, որ նա 88 տարեկան էր և վերջերս հիվանդանոց էր տեղափոխվել երկկողմանի թոքաբորբի ախտորոշմամբ։
Պոնտիֆիկոսը հիվանդանոցից դուրս էր գրվել դեռ մեկ ամիս առաջ՝ մարտի 23-ին, բուժում ստանալուց հետո։ Մահվան նախորդ օրը՝ կիրակի օրը, Ֆրանցիսկոսը Վատիկանի Սուրբ Պետրոսի տաճարի պատշգամբից շնորհավորել է կաթոլիկներին Սուրբ Զատիկի կապակցությամբ։
Ֆրանցիսկոսը (Խորխե Մարիո Բերգոլիոն) Հռոմի պապ է ընտրվել 2013 թվականի մարտին՝ դառնալով Նոր Աշխարհի առաջին պապը և առաջին պապը Եվրոպայից դուրս՝ ավելի քան 1200 տարի անց։

Папа Римский Франциск, первый латиноамериканский глава Римско-католической церкви, скончался. Об этом сообщается в видеообращении Ватикана.
«Дорогие братья и сёстры, с глубокой скорбью я должен сообщить о кончине нашего Святого Отца Франциска», — заявил кардинал Кевин Фаррелл в эфире ватиканского телеканала.
Отмечается, что ему было 88 лет, и недавно он был госпитализирован с диагнозом двусторонней пневмонии.
Понтифик был выписан из больницы месяц назад, 23 марта, после прохождения лечения. Накануне смерти, в воскресенье, Франциск с балкона собора Святого Петра в Ватикане поздравил католиков с Пасхой.
Франциск (Хорхе Марио Бергольо) был избран Папой Римским в марте 2013 года, став первым папой из Нового Света и первым папой не из Европы за более чем 1200 лет.