Վենսը մեկնում է Հնդկաստան
ԱՄՆ փոխնախագահ ՋԴ Վենսը մեկնում է Հնդկաստան՝ վարչապետ Նարենդրա Մոդիի հետ երկկողմ առևտրային համաձայնագրի շուրջ բանակցություններ վարելու համար։
Սպիտակ տունը Վենսի այցը բնութագրել է որպես «տնտեսական և աշխարհաքաղաքական ընդհանուր առաջնահերթությունների» վրա կենտրոնացված, մինչդեռ Հնդկաստանը նշել է, որ Վենսի այցը «հնարավորություն կտա երկու կողմերին վերանայելու երկկողմ հարաբերությունների առաջընթացը»:
Հիշեցնենք, Դոնալդ Թրամփը ապրիլի 2-ից ուժի մեջ մտած հրամանագրով Հնդկաստանի վրա 26% մաքսատուրք է սահմանել, չնայած նրա լավ հարաբերություններին Մոդիի հետ: 90-օրյա դադարը ժամանակավոր թեթևացում է տվել, սակայն Դելին զգուշավոր է:
Հետագա տնտեսական հետևանքներից խուսափելու համար Հնդկաստանի պաշտոնյաները գերլարված աշխատում են առևտրային համաձայնագրի առաջին փուլը մշակելու համար։ Երկու կողմն էլ հույս ունի համաձայնագրերի մշակումն ավարտել մինչև աշուն: Հնդկաստանն արդեն իջեցրել է որոշ ամերիկյան ապրանքների մաքսատուրքերը, և ակնկալվում են հետագա լայնածավալ կրճատումներ:

Vance leaves for India
US Vice President JD Vance is traveling to India to meet with Prime Minister Narendra Modi and discuss a bilateral trade deal.
The White House described Vance’s visit as focused on “shared economic and geopolitical priorities.” At the same time, India said Vance’s visit would “provide an opportunity for both sides to review the progress of our bilateral relationship.”
President Donald Trump imposed a 26% tariff on India on April 2, despite his good relations with Modi. The 90-day pause has provided temporary relief, but Delhi is cautious.
Indian officials are working hard to hammer out the first phase of a trade deal to avoid further economic fallout. Both sides hope to complete the agreements by the fall. India has already lowered tariffs on some American goods; further broad cuts are expected.