«Մեր քաղաքականությունը Կովկասում համակարգված է». Արաղչի
Իրանի արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին Russia Today-ին տված հարցազրույցում խոսել է Հարավային Կովկասում ստեղծված իրավիճակի և ռուս-իրանական համագործակցության մասին։
«Մեր քաղաքականությունը Կովկասի տարածաշրջանում համակարգված է, մշտապես խորհրդակցում ենք միմյանց հետ։ Վերջերս սկսել ենք նախաձեռնություն, որն իրենից ներկայացնում է երեք երկիր մի կողմից՝ Ադրբեջան, Վրաստան և Հայաստան, և երեք երկիր մյուս կողմից՝ Իրան, Թուրքիա և Ռուսաստան: Այդ մեխանիզմի նիստերն անցկացվել են, բայց, իհարկե, Վրաստանում մեր բարեկամները դեռ որոշ կասկածներ ունեն։ Հուսով եմ, որ այդ կասկածները կլուծվեն հետագա հանդիպումների ժամանակ: Իրանի և Ռուսաստանի ընդհանուր դիրքորոշումն այն է, որ այս տարածաշրջանի խնդիրները կարող են լուծվել միայն տարածաշրջանի երկրների մասնակցությամբ»,- ասել է նա։
Ըստ Արաղչիի՝ օտարերկրյա զորքերի ներկայությունը չի նպաստի այս տարածաշրջանի անվտանգությանը․ «Ավելի շուտ, դա վնասակար կլինի։ Այդ պատճառով մենք կարծում ենք, որ «3+3» ձևաչափի և երկկողմ խորհրդակցությունների շրջանակներում կարող են լուծվել Կովկասի երկրների հարցերը»,- ընդգծել է նա։
Իրանի ԱԳ նախարարը նաև անդրադարձել է Հայաստանի և Ադրբեջանի խաղաղության համաձայնագրին՝ նշելով, որ իրենք աջակցում ենք պայմանագրին և կարծում, որ դրա ստորագրմամբ տարածաշրջանը նոր փուլ կմտնի․
«Իրանը և Ռուսաստանը ուրախ են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի համաձայնության կապակցությամբ։ Մենք հուսով ենք, որ այն շուտով կստորագրվի։ Մենք հավատում են, որ այս համաձայնությամբ տարածաշրջանում նոր էջ կբացվի, իսկ տնտեսական, քաղաքական և այլն կապերն ավելի հստակ ձև կստանան»,- հավելել է նախարարը։

"Our policy in the Caucasus is coordinated." Araghchi
Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi spoke with Russia Today about the situation in the South Caucasus and Russian-Iranian cooperation.
"Our policy in the Caucasus region is coordinated; we constantly consult with each other. We have recently launched an initiative that represents three countries on the one hand: Azerbaijan, Georgia, and Armenia—and three countries on the other: Iran, Turkey, and Russia. The sessions of this mechanism have been held, but our friends in Georgia still have some doubts. I hope that these doubts will be resolved during future meetings. The common position of Iran and Russia is that the problems of this region can be solved only with the participation of the region's countries," he said.
According to Araghchi, the presence of foreign troops will not contribute to the security of this region. "Rather, it will be harmful. That is why we believe that the problems of the Caucasus countries can be resolved within the framework of the "3+3" format and bilateral consultations," he emphasized.
The Iranian Foreign Minister also touched upon the peace agreement between Armenia and Azerbaijan, noting that they support the deal and believe its signing will enter a new regional phase.
"Iran and Russia are happy about the agreement on the peace agreement between Armenia and Azerbaijan. We hope that it will be signed soon. We believe this agreement will open a new page in the region, and economic, political, etc. ties will take a clearer shape," the minister added.