Իսրայելում ընդունել են իրենց մեղքը պաղեստինցի բուժաշխատողներին սխալմամբ հարվածելու հարցում
Իսրայելական բանակը Գազայի հատվածում պաղեստինցի բուժաշխատողների և փրկարարների զոհվելուց գրեթե մեկ ամիս անց խոստովանել է, որ զինվորականները սխալներ են թույլ տվել: Իսրայելի պաշտպանության բանակի կողմից ապրիլի 20-ին հրապարակված հետաքննության արդյունքների վերաբերյալ զեկույցում ասվում է, որ մայիսի 23-ին Գազայի հատվածի հարավում գտնվող Ռաֆահ քաղաքում շտապ օգնության մեքենաների և պաղեստինյան փրկարարական ծառայությունների հրետակոծումը եղել է «օպերատիվ թյուրիմացության» արդյունք:
Ստուգումը նաև բացահայտել է մի քանի մասնագիտական սխալներ, հրամանների խախտումներ եւ միջադեպի մասին ոչ ամբողջական զեկույց, հայտարարել են ՑԱԽԱԼ-ում: Արդյունքում, միջադեպի ժամանակ գործողությունը ղեկավարող հետախուզական գումարտակի հրամանատարի տեղակալը կազատվի աշխատանքից:
«Իսրայելի պաշտպանության բանակը ցավում է չներգրավված քաղաքացիական անձանց պատճառած վնասի համար», - ասվում է հաղորդագրության մեջ: Ընդ որում, նշվում է, որ պարզվել է, որ 15 զոհերից 6-ը ՀԱՄԱՍ արմատական խմբավորման անդամներ են։

The Israeli army has admitted that its soldiers made mistakes almost a month after Palestinian medics and rescue workers were killed in the Gaza Strip. The IDF’s investigation report, published on April 20, said that the May 23 shelling of ambulances and Palestinian rescue services in the southern Gaza Strip city of Rafah was the result of an “operational misunderstanding.”
The IDF said the investigation also revealed several professional errors, violations of orders, and an incomplete report on the incident. As a result, the deputy commander of the reconnaissance battalion that led the operation at the time of the incident will be dismissed.
“The Israel Defense Forces regrets the harm caused to uninvolved civilians,” the statement said. It added that six of the 15 victims were members of the radical Hamas group.