Ավարտվել է Գազայում պաղեստինցի բժիշկների սպանության հետաքննությունը
Իսրայելի պաշտպանության բանակն ավարտել է Գազայում արտակարգ ծառայության 15 աշխատակցի սպանության առթիվ անցկացրած հետաքննությունը. բացահայտվել են իսրայելական զինվորականներ մի շարք սխալներ։
Հաշվետվության համաձայն՝ տորաբաժանման հրամանատարի տեղակալն ազատվել է աշխատանքից՝ «հետաքննության ընթացքում թերի և ոչ ճշգրիտ զեկույց ներկայացնելու համար»:
Մարտի 23-ին 14 փրկարար և ՄԱԿ-ի մեկ աշխատակից զոհվել են Գազայի Ռաֆահ շրջանում, երբ Պաղեստինի Կարմիր Կիսալուսնի ընկերության շտապօգնության մեքենաների շարասյունը, ՄԱԿ-ի ավտոմեքենան և Գազայի քաղաքացիական պաշտպանության հրշեջ մեքենան հայտնվել են իսրայելական զինվորականների կրակի տակ:
ՑԱԽԱԼ-ի հայտարարության մեջ նշվում է, որ իսրայելական զորքերը կրակ են բացել՝ կարծելով, թե բախվել են թշնամական ուժերի սպառնալիքի:
Ըստ զեկույցի, Իսրայելի պաշտպանության բանակը չի ներկայացրել որևէ ապացույց, որը կհաստատի զոհվածների կապը ՀԱՄԱՍ-ի հետ, չնայած նրան, որ զոհվածների անունները հասանելի են եղել:
Հաշվետվությունում նշվում է, որ միջադեպը տեղի է ունեցել «թշնամական և վտանգավոր մարտական գոտում», և որ տեղում գտնվող հրամանատարը զգացել է անմիջական սպառնալիք, երբ մեքենաները արագ մոտեցել են:
Ըստ զեկույցի՝ «գիշերային վատ տեսանելիության» պատճառով հրամանատարը չի ճանաչել շտապօգնության մեքենաները:
Սկզբում Իսրայելը պնդում էր, որ զորքերը կրակ են բացել, քանի որ շարասյունը մթության մեջ «կասկածելի կերպով» է մոտեցել՝ անջատված լուսարձակներով և առանց փարոսիկների: Իսրայելը հայտարարել էր, որ մեքենաների շարժը նախապես համաձայնեցված կամ կոորդինացված չի եղել բանակի հետ:
Սակայն ավելի ուշ Իսրայելը այդ զեկույցը որակեց «սխալ»՝ նշելով, որ զոհված բուժաշխատողի բջջային հեռախոսում հայտնաբերված տեսանյութում երևում են մեքենաներ՝ միացված լուսարձակներով և թարթող փարոսիկներով:

The Israel Defense Forces has concluded its investigation into the killing of 15 emergency workers in Gaza, revealing several blunders by the Israeli military.
The report said the unit’s deputy commander was dismissed for “filing an incomplete and inaccurate report during the investigation.”
On March 23, 14 rescue workers and a UN worker were killed in the Rafah area of Gaza when a convoy of Palestine Red Crescent Society ambulances, a UN vehicle, and a Gaza Civil Defense fire truck came under fire from Israeli soldiers.
The IDF said in a statement that Israeli troops opened fire, believing they were facing a threat from hostile forces.
The report said the IDF had not provided any evidence linking the deaths to Hamas, even though the names of the victims were available.
The report said the incident occurred in a “hostile and dangerous combat zone” and that the commander on the scene felt an imminent threat when The vehicles approached quickly.
The report said the commander did not recognize the ambulances due to “poor night visibility.”
Israel initially claimed that the troops opened fire because the convoy approached “suspiciously” in the dark, with its headlights off and no flashing lights. Israel said the vehicles’ movements were not pre-arranged or coordinated with the military.
However, Israel later dismissed the report as “incorrect,” noting that a video found on the deceased medic’s cellphone showed vehicles with their headlights on and flashing lights.