«Պարզապես կասենք՝ դուք հիմար եք, սարսափելի մարդիկ եք»․ Թրամփ
ԱՄՆ-ն դուրս կգա Ուկրաինայի հարցով բանակցային գործընթացից, եթե կողմերից մեկը սաբոտաժի ենթարկի այն, հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը։
«Եթե ինչ-ինչ պատճառներով երկու կողմերից մեկը չափազանց շատ կխանգարի, ուղղակի կասենք՝ դու հիմար ես, դու հիմար ես, սարսափելի մարդիկ եք», և մենք պարզապես կթողնենք դա: Բայց հուսով ենք, որ մենք ստիպված չենք լինի դա անել»,- ասել է նա:
Պետության ղեկավարը նաև պարզաբանել է, որ Միացյալ Նահանգները կոնկրետ օրեր չի սահմանում Ուկրաինայի վերաբերյալ գործարքի հստակության հասնելու համար, այլ «ցանկանում է արագ համաձայնության գալ»։
Թրամփը չի բացառել, որ Վաշինգտոնն այլևս ռազմական օգնություն չի ցուցաբերի Կիևին, եթե ուկրաինական հակամարտությունը կարգավորելու ջանքերը հաջողություն չունենան։

The United States will walk away from the Ukraine talks if either side sabotages them, US President Donald Trump said.
"If for some reason either side interferes too much, we'll just say, 'You're stupid, you're stupid, you're terrible people,' and we'll leave it at that. But we hope we don't have to," he said.
The head of state also clarified that the United States is not setting specific dates for reaching a deal on Ukraine but "wants to agree quickly."
Trump did not rule out that Washington would no longer provide military assistance to Kyiv if efforts to resolve the Ukrainian conflict were unsuccessful.