ԱՄՆ-ը և Ուկրաինան նախնական համաձայնագիր են ստորագրել
Ուկրաինան հայտարարել է, որ Կիևը և Վաշինգտոնը ստորագրել են հուշագիր, որը նախնական քայլ է Ուկրաինայի հանքային ռեսուրսների զարգացման վերաբերյալ համաձայնագիր կնքելու ուղղությամբ. գրում է Reuters-ը։
Ուկրաինայի առաջին փոխվարչապետ և էկոնոմիկայի նախարար Յուլիա Սվիրիդենկոն սոցիալական մեդիայի իր էջում գրել է. «Ուրախ ենք հայտնել, որ ստորագրել ենք Մտադրությունների մասին հուշագիր մեր ամերիկացի գործընկերների հետ։ Այն ճանապարհ է հարթում Տնտեսական գործընկերության համաձայնագրի և Ուկրաինայի վերակառուցման ներդրումային հիմնադրամի ստեղծման համար»։
Ուկրաինական պատվիրակությունը նախորդ շաբաթավերջին մեկնել էր Վաշինգտոն՝ բանակցությունների համար, քանի որ Թրամփի վարչակազմը հանդես էր եկել նոր, ավելի ընդգրկուն գործարքի առաջարկով։ Նախնական շրջանակային համաձայնագիրը, որի շուրջ երբևէ ձեռք էր բերվել համաձայնություն, այդպես էլ չի ստորագրվել։
Սպիտակ տանը լրագրողների հետ զրույցում Թրամփը հայտարարել է. «Մենք ունենք հանքային ռեսուրսների մասին գործարք, որը, կարծում եմ, կհաստատվի հինգշաբթի օրը»։
Թրամփը պնդում է համաձայնագիր, որը թույլ կտա ԱՄՆ-ին արտոնյալ մուտք ունենալ Ուկրաինայի բնական ռեսուրսներին և կարևոր հանքանյութերին՝ որպես Վաշինգտոնի կողմից Ջո Բայդենի նախագահության օրոք Ուկրաինային տրամադրված ռազմական օգնության «վճար»:

The United States and Ukraine have signed a preliminary agreement
Reuters reports that Ukraine has announced that Kyiv and Washington have signed a memorandum, a preliminary step toward concluding an agreement on developing Ukraine's mineral resources.
Ukraine's First Deputy Prime Minister and Economy Minister Yulia Sviridenko wrote on her social media page: "We are pleased to announce that we have signed a Memorandum of Intent with our American partners. It paves the way for the Economic Partnership Agreement and establishing the Ukraine Reconstruction Investment Fund."
The Ukrainian delegation traveled to Washington last weekend for talks as the Trump administration proposed a new, more comprehensive deal. The initial framework agreement, on which agreement was once reached, has never been signed.
Speaking to reporters at the White House, Trump said: "We have a deal on mineral resources, which I believe will be approved on Thursday."
Trump is pushing for an agreement that would allow the US preferential access to Ukraine's natural resources and essential minerals as "payment" for military aid provided by Washington to Ukraine during Joe Biden's presidency.