ԱՄՆ-ն էականորեն կրճատում է Սիրիայում իր զորակազմը
ԱՄՆ-ն փակում է Սիրիայի հյուսիս-արևելքում տեղակայված իր ութ օպերատիվ բազաներից երեքը, ընդ որում՝ երկրում տեղակայված ամերիկացի զինծառայողների թիվը 2000-ից կնվազի մինչև 1400: Այս մասին հայտնել է The New York Times թերթը՝ վկայակոչելով ամերիկացի երկու բարձրաստիճան պաշտոնյաների։
Պարբերականը հստակեցրել է, որ փակվում են Mission Support Site Green Village, MSS Euphrates բազաները և ևս մեկ, շատ ավելի փոքր օբյեկտ։  NYT-ի տվյալներով՝ 60 օրից ամերիկացի հրամանատարները պետք է որոշեն՝ արժե արդյոք զորակազմն ավելի կրճատել, թե ոչ։
Փորձագետները խորհուրդ են տվել Սիրիայում թողնել առնվազն 500 ամերիկացի զինվոր, սակայն ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը «խորը թերահավատություն է հայտնել» երկրում ամերիկյան ցանկացած զորք պահելու վերաբերյալ, գրում է թերթը: Նա նշում է, որ Բաշար Ասադի ռեժիմի անկումը նվազեցրել է Սիրիայում սպառնալիքների թիվը «առնվազն այս պահին»:

The United States is closing three of its eight operational bases in northeastern Syria, reducing the number of American troops in the country from 2,000 to 1,400, The New York Times reported, citing two senior American officials.
The newspaper specified that the Mission Support Site Green Village, MSS Euphrates bases, and another, much smaller facility are being closed. According to the NYT, American commanders must decide whether to reduce the number of troops further in 60 days.
Experts have recommended leaving at least 500 American soldiers in Syria, but US President Donald Trump has “expressed deep skepticism” about keeping any American troops in the country, the newspaper writes. He notes that the fall of the Bashar Assad regime has reduced the number of threats in Syria “at least for now.”