ԱՄՆ-ն ոչնչացրել է հութիների նավահանգիստներից մեկը
ԱՄՆ-ի ռազմաօդային ուժերը ոչնչացրել են Եմենի Ռաս-Իսա նավահանգիստը: Այս մասին հայտնել է ԱՄՆ-ի զինված ուժերի կենտրոնական հրամանատարությունը (CENTCOM) X սոցիալական ցանցի էջում արված հրապարակման մեջ:
ԱՄՆ կենտրոնական հրամանատարության խոսքով՝ գործողության նպատակն է եղել Իրանի կողմից աջակցվող խմբավորմանը զրկել ֆինանսավորման կարևոր աղբյուրից:
Այդ նավահանգիստը, որն ընդունել է, այդ թվում՝ նավթային լցանավեր, օգնել է Եմենի ապստամբ հութիներին՝ ապահովել իրենց տնտեսական և ռազմական շահերը։
«Հութիները, որոնք ստանում են Իրանի աջակցությունը, վառելիքը օգտագործում են իրենց ռազմական գործողությունները ապահովելու համար, որպես վերահսկողության միջոց, ինչպես նաև տնտեսական օգուտ ստանալու համար։ Այդ վառելիքը Եմենի ժողովրդին պետք է մատակարարվի օրինական հիմքերով», - ասվում է ԱՄՆ ԶՈՒ կենտրոնական հրամանատարության հայտարարության մեջ։

US destroys one of Houthi ports
The US Air Force has destroyed the port of Ras Issa in Yemen. This was reported by the US Central Command (CENTCOM) in a post on the X social network page.
According to the US Central Command, the aim of the operation was to deprive the Iranian-backed group of a key source of funding.
The port, which has hosted oil tankers, has helped the Yemeni rebel Houthis secure their economic and military interests.
“The Houthis, who receive support from Iran, use fuel to support their military operations, as a means of control, as well as to obtain economic benefits. This fuel must be delivered to the Yemeni people on legitimate grounds,” the US Central Command said in a statement.