«Բոլորս միավորված ենք խաղաղության հասնելու ցանկությամբ». Մակրոն
Նախօրեին Ելիսեյան պալատում հանդիպում է տեղի ունեցել Ֆրանսիայի նախագահ Էմմանուել Մակրոնի, ամերիկյան պատվիրակության (Մարկո Ռուբիո, Սթիվ Ուիթքոֆֆ, Մորգան Օրթագուս, Քիթ Քելլոգ), ուկրաինական պատվիրակության (Անդրեյ Երմակ, Անդրեյ Սիբիգա, Ռուստեմ Ումերով), Միացյալ Թագավորության ներկայացուցիչների (Դեյվիդ Լամի, Ջոնաթան Փաուել) և Գերմանիայից՝ Յենս Պլյոթների հետ։
Հանդիպումից հետո Մակրոնը հանդես է եկել հայտարարությամբ.
«Բոլորս հստակ միավորված ենք խաղաղության հասնելու ցանկության մեջ։ Սկսած առաջին պահից՝ մենք աջակցել ենք նախագահ Դոնալդ Թրամփի առաջարկին՝ որքան հնարավոր է շուտ ավարտել Ուկրաինայում պատերազմը։ Սա ցույց է տալիս Եվրոպայի ուժեղ հանձնառությունն ու պատրաստակամությունը՝ սերտ համագործակցելու ԱՄՆ-ի հետ։
Այսօր մենք վարեցինք դրական և կառուցողական քննարկում՝ ինչպես հասնել հրադադարի և համապարփակ և կայուն խաղաղության։
Հանդիպումներից առաջ և հետո զրուցել եմ նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկու հետ՝ համակարգված գործողությունները ապահովելու համար։

Yesterday, French President Emmanuel Macron, the American delegation (Marco Rubio, Steve Witkoff, Morgan Ortagus, Keith Kellogg), the Ukrainian delegation (Andriy Yermak, Andriy Sibiga, Rustem Umerov), representatives of the United Kingdom (David Lamy, Jonathan Powell), and Jens Plöttner from Germany met at the Elysee Palace.
After the meeting, Macron made a statement:
"We are all clearly united in our desire to achieve peace. From the very first moment, we have supported President Donald Trump's proposal to end the war in Ukraine as soon as possible. This demonstrates Europe's commitment and willingness to work closely with the United States.
Today, we had a positive and constructive discussion on achieving a ceasefire and a comprehensive and sustainable peace.
"I spoke with President Volodymyr Zelensky before and after the meetings to ensure coordinated action.