Հրապարակվել է Ուկրաինայի և ԱՄՆ-ի միջև ընդերքի մասին համաձայնագրի հուշագրի տեքստը
Ուկրաինայի էկոնոմիկայի նախարարությունն իր կայքում հրապարակել է տնտեսական գործընկերության մասին պաշտոնական համաձայնագրի ավարտի վերաբերյալ ԱՄՆ-ի հետ հուշագրի ամբողջական տեքստը:
Փաստաթղթի տեքստում ասվում է, որ համաձայնագիրը նախատեսում է Ուկրաինայի վերականգնման ներդրումների հիմնադրամի ստեղծում: Նախարարությունը նշում է, որ համաձայնագիրը հնարավորություններ կբացի զգալի ներդրումների, ենթակառուցվածքների արդիականացման և Ուկրաինայի ու Միացյալ Նահանգների փոխշահավետ գործընկերության համար:
Հուշագրի տեքստի համաձայն՝ ԱՄՆ-ն և Ուկրաինան «ճանաչում են այն ներդրումը, որն Ուկրաինան արել է միջազգային խաղաղության և անվտանգության ամրապնդման գործում՝ կամավոր հրաժարվելով աշխարհում միջուկային զենքի՝ մեծությամբ երրորդ զինանոցից»:
Բացի այդ, հուշագրում ասվում է, որ ԱՄՆ-ն հարգում Է Ուկրաինայի պարտավորությունները, որոնք կապված են ԵՄ-ին անդամակցելու կամ միջազգային ֆինանսական հաստատությունների և այլ պաշտոնական վարկատուների հետ համաձայնագրերի հետ:
Ուկրաինայի և ԱՄՆ-ի միջև համաձայնագրի շուրջ բանակցային խմբերից մինչև 2025թ․ ապրիլի 26-ն ակնկալվում է զեկույց բանակցությունների առաջընթացի մասին․ ասվում է փաստաթղթում:

The text of the memorandum of understanding on the subsoil between Ukraine and the United States has been published.
The Ministry of Economy of Ukraine has published the full text of the memorandum with the United States on the conclusion of the official agreement on economic partnership.
The document states that the agreement provides for the creation of a fund for investments in Ukraine's reconstruction. The ministry notes that the agreement will open up opportunities for significant investments, modernization of infrastructure, and mutually beneficial partnerships between Ukraine and the United States.
According to the text of the memorandum, the United States and Ukraine "recognize the contribution that Ukraine has made to strengthening international peace and security by voluntarily abandoning the third largest arsenal of nuclear weapons in the world."
In addition, the memorandum states that the United States respects Ukraine's obligations related to membership in the EU or agreements with international financial institutions and other official creditors.
The document says the negotiating teams on the agreement between Ukraine and the United States are expected to report on the progress of the negotiations by April 26, 2025.