Պուտինն ու Արաղչին քննարկել են Թեհրանի և Վաշինգտոնի միջև բանակցությունները
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Կրեմլում ընդունել է այցով Մոսկվայում գտնվող Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչիին, հայտնում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։
Ռուսական կողմից հանդիպմանը մասնակցել են նաև արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը և նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը, իսկ իրանական կողմից՝ ՌԴ-ում Իրանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Քազեմ Ջալալին։
Արաղչին հայտարարել է, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ քննարկել է Թեհրանի ու Վաշինգտոնի միջև անուղղակի բանակցությունները, ինչպես նաև ռուս-ամերիկյան խորհրդակցությունները։
«Ես ՌԴ նախագահին պատմել եմ ընթացիկ իրավիճակի, Իրանի ու ԱՄՆ միջև անուղղակի բանակցությունների մասին, մենք դրա շուրջ խորհրդակցություններ անցկացրինք։ Քննարկվել են նաև Ուկրաինայի և այլ հարցերի շուրջ ռուս-ամերիկյան բանակցությունները։ Մեր ռուս բարեկամները փոխանցեցին անհրաժեշտ տեղեկատվությունը»,- ասել է նա։

Putin and Araghchi discussed talks between Tehran and Washington
Russian President Vladimir Putin received in the Kremlin Foreign Minister of the Islamic Republic of Iran Abbas Araghchi, who is visiting Moscow, the Kremlin press service reported.
Foreign Minister Sergey Lavrov and Presidential Aide Yuri Ushakov also participated in the meeting from the Russian side, and from the Iranian side, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Iran to the Russian Federation Kazem Jalali.
Araghchi stated that he discussed the indirect negotiations between Tehran and Washington and the Russian-American consultations with Russian President Vladimir Putin.
“I told the Russian President about the current situation and the indirect negotiations between Iran and the United States, and we held consultations on this. The Russian-American negotiations on Ukraine and other issues were also discussed. Our Russian friends provided the necessary information,” he said.