Թրամփը կանխել է Իսրայելի հարձակումը Իրանի միջուկային օբյեկտների վրա. NYT
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը արգելափակել է Իսրայելի կողմից Իրանի միջուկային օբյեկտների վրա պլանավորված հարձակումը՝ նախընտրելով դիվանագիտական ճանապարհով հասնել Իրանի միջուկային ծրագրի սահմանափակմանը։ Այս մասին հաղորդում է New York Times-ը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին։
Ըստ թերթի՝ Իսրայելը դեռևս 2024թ. մայիսին մշակել է հարձակման ծրագիր՝ նպատակ ունենալով առնվազն մեկ տարով հետ մղել Իրանի միջուկային զենքի ստեղծման հնարավորությունը։ Սակայն հարձակման հաջող իրականացումը կախված էր ԱՄՆ-ի ռազմական և տեխնիկական աջակցությունից, ինչպես նաև՝ Իսրայելին Իրանից եկող հնարավոր հակահարվածներից պաշտպանելու անհրաժեշտությունից։ Երկարատև քննարկումներից հետո Թրամփը որոշում է կայացրել չաջակցել հարձակմանը և փոխարենը սկսել բանակցություններ Իրանի հետ։
Հիշեցնենք՝ ԱՄՆ-ն և Իրանը բանակցություններ են կիրականացրել Օմանում։ Երկու կողմերն էլ բանակցությունները բնութագրել են որպես «դրական» և «կառուցողական»։ Ակնկալվում է, որ բանակցությունների երկրորդ փուլը կկայանա առաջիկա շաբաթ օրը։ Ըստ գործընթացին մոտ կանգնած աղբյուրի՝ հանդիպումը, ամենայն հավանականությամբ, կանցկացվի Հռոմում։

US President Donald Trump has blocked Israel's planned attack on Iranian nuclear facilities, preferring to achieve a diplomatic solution to Iran's nuclear program. The New York Times reported this, citing sources.
According to the newspaper, Israel developed a plan for an attack as early as May 2024, aimed at delaying Iran's ability to develop nuclear weapons by at least a year. However, the successful implementation of the attack depended on US military and technical support, as well as the need to protect Israel from possible retaliation from Iran. After lengthy discussions, Trump decided not to support the attack and instead began negotiations with Iran.
Recall that the US and Iran held talks in Oman. Both sides described the talks as "positive" and "constructive." The second round of negotiations is expected to take place next Saturday. According to a source close to the process, the meeting will most likely be held in Rome.