Արաղչին ժամանել է Մոսկվա. քննարկումների թեմաներից են տարածաշրջանային հարցերը
Լրագրողների հետ ճեպազրույցում Արաղչին հայտարարել է. «Այս այցը ծրագրված էր Իրանի գերագույն առաջնորդի գրավոր ուղերձը Ռուսաստանի նախագահին փոխանցելու համար: Միևնույն ժամանակ, այն համընկավ վերջին իրադարձությունների և անուղղակի բանակցությունների հետ:
Մենք միշտ սերտ խորհրդակցություններ ենք անցկացրել մեր ռուսաստանցի գործընկերների հետ միջուկային հարցերի շուրջ, և այժմ լավ հնարավորություն է ընձեռվել նույն հարցերը քննարկելու Ռուսաստանի պաշտոնյաների հետ»:
Նրա խոսքով, քննարկումներ կանցկացվեն տարածաշրջանային խնդիրների շուրջ. «Իսրայելի կողմից շարունակվող հանցագործությունների, ինչպես նաև Ուկրաինայի հարցի և այս այցի ընթացքում տեղի ունեցած իրադարձությունների շուրջ», - ասել է նա:
Ըստ Արաղչիի՝ «Իրանի և Ռուսաստանի միջև համապարփակ ռազմավարական գործընկերության մասին պայմանագիրը չափազանց կարևոր փաստաթուղթ է երկու երկրների հարաբերություններում.
«Մեր հարաբերությունները եղել են և մնում են ռազմավարական, իսկ այս պայմանագրով դրանք ձեռք են բերում կանոնավոր ձև։ Այս պայմանագիրը ապահովում է մեր հարաբերությունների երկարաժամկետ ռազմավարական հեռանկարը»:

Araghchi arrives in Moscow: regional issues among the topics of discussion
In a briefing with reporters, Araghchi said: "This visit was planned to convey a written message from the Supreme Leader of Iran to the Russian President. At the same time, it coincided with recent events and indirect negotiations.
We have always consulted closely with our Russian counterparts on nuclear issues, and now there is a good opportunity to discuss the same problems with Russian officials."
According to him, discussions will be held on regional issues: "on the ongoing crimes by Israel, as well as on the issue of Ukraine and the events that took place during this visit. "
According to Araghchi, "The Comprehensive Strategic Partnership Agreement between Iran and Russia is an essential document in the relations between the two countries.
"Our relations have been and remain strategic; with this agreement, they acquire a regular form. This agreement ensures the long-term strategic perspective of our relations."