Իտալիայի վարչապետը մեկնում է Թրամփի հետ բանակցելու
Նա առաջին եվրոպացի առաջնորդն է, որ այցելում է Վաշինգտոնը այն բանից հետո, երբ Թրամփը նոր մաքսատուրքեր է սահմանել ԵՄ-ից ներմուծման դեմ։ Հիշեցնենք՝ ԱՄՆ նախագահի հրամանագրով, ԵՄ-ից ներմուծման 20%-անոց մաքսատուրքեր են սահմանվել, միաժամանակ, դրանց կիրառումը ժամանակավորապես կասեցվել է։
Մելոնին հույս ունի համոզել Թրամփին՝ ընդունել «զրո մաքսատուրք» համաձայնագիր ամբողջ Եվրամիության համար:
Իտալիան առանձնապես խոցելի է ԱՄՆ առևտրային քաղաքականության ցանկացած փոփոխության նկատմամբ: Երկրի արտահանման մոտ 10%-ը, որը կազմում է մոտ 67 միլիարդ եվրո (76 միլիարդ ԱՄՆ դոլար), ուղղվում է ԱՄՆ, որը Իտալիայի երրորդ խոշոր առևտրային գործընկերն է ԵՄ-ից դուրս գտնվող երկրների շարքում: Այս ամսվա սկզբին Թրամփի հայտարարած մաքսատուրքերը ստիպել են Հռոմին կրկնակի կրճատել տնտեսական աճի իր կանխատեսումը:
«Մենք գիտենք, որ հիմա բարդ ժամանակներ են, - հայտարարել է Մելոնին մեկնելուց առաջ: - Մենք կանենք հնարավոր ամեն բան: Ես գիտակցում եմ, թե ում եմ ներկայացնում և ինչ եմ պաշտպանում»:

Italian Prime Minister leaves for talks with Trump
She is the first European leader to visit Washington since Trump imposed new tariffs on imports from the European Union. The US president signed a decree imposing 20% ​​tariffs on EU imports while temporarily suspending their implementation.
Meloni hopes to persuade Trump to accept a “zero tariff” agreement for the European Union.
Italy is particularly vulnerable to any change in US trade policy. About 10% of the country’s exports, worth around 67 billion euros ($76 billion), go to the US, Italy’s third-largest trading partner outside the EU. Trump’s tariffs announced earlier this month have forced Rome to cut its economic growth forecast by half.
“We know these are difficult times,” Meloni said before leaving. “We will do everything possible. I am aware of who I represent and what I stand for.”