Հոնկոնգը դադարեցնում է փոստային առաքումները դեպի ԱՄՆ
Հոնկոնգի փոստային ծառայությունը, որն աշխատում է Չինաստանի կիսաինքնավար այս քաղաքում, դադարեցնում է ԱՄՆ-ից և դեպի ԱՄՆ ուղարկվող փաթեթների առաքման ծառայությունները։
Հոնկոնգի կառավարության հայտարարության համաձայն՝ այդ քայլը կապված է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ անցած շաբաթ կայացրած որոշման հետ, որով վերացվել է Հոնկոնգից ԱՄՆ ուղարկվող փոստային առաքանիների համար սահմանված «de minimis» բացառությունը։
«ԱՄՆ-ի այս գործողությունները անհիմն են, կոպիտ և մաքսատուրքային քաղաքականության ակնհայտ չարաշահում»,– նշված է կառավարության հայտարարության մեջ։ «Հոնկոնգի բնակիչները պետք է պատրաստ լինեն վճարել չափազանց բարձր և չհիմնավորված մաքսավճարներ՝ ԱՄՆ-ի այդ անհամաչափ գործողությունների հետևանքով»։
Հոնկոնգի կառավարության պարզաբանմամբ՝ փոստային ծառայությունն արդեն դադարեցրել է ծովային ճանապարհով առաքվող փաթեթների ընդունումը, իսկ օդային փոխադրումներով ուղարկվող փաթեթների ընդունումը կդադարեցվի ապրիլի 27-ից։
Հիշեցնենք՝ ապրիլի 8-ին նախագահ Թրամփը ստորագրել էր հրամանագիր, որի համաձայն եռապատկվել են Չինաստանից, այդ թվում՝ Հոնկոնգից, ԱՄՆ արտահանվող՝ 800 դոլարից ցածր արժեք ունեցող ապրանքների մաքսատուրքերը։ Մինչ այդ այս տեսակի առաքանիները ազատված էին մաքսատուրքերից։
Սկզբում նախատեսվում էր այդ ապրանքների նկատմամբ մայիսի 2-ից սահմանել 30% մաքսատուրք, սակայն Թրամփի վերջին հրամանագրով մաքսատուրքերը բարձրացվել են մինչև 120%։ Այս փոփոխությունը զգալի ազդեցություն կունենա ամերիկացի սպառողների վրա, մասնավորապես նրանց, ովքեր գնումներ են կատարում Shein, Temu և AliExpress հարթակներից, և, ամենայն հավանականությամբ, կհանգեցնի ապրանքների գների բարձրացման։

Hong Kong suspends postal deliveries to the US
Hong Kong’s postal service, which operates in the semi-autonomous Chinese city, is suspending parcel delivery services to and from the United States.
The Hong Kong government said the move was in response to US President Donald Trump’s last week to end the “de minimis” exemption for Hong Kong-US postal items.
“These US actions are unreasonable, outrageous, and a clear abuse of tariff policy,” the government said in a statement. “Hong Kong residents should be prepared to pay excessively high and unjustified tariffs due to these disproportionate US actions.”
The Hong Kong government said the postal service had already stopped accepting parcels sent by sea and would stop accepting parcels sent by air from April 27.
On April 8, President Trump signed an executive order tripling tariffs on goods worth less than $800 imported from China, including Hong Kong, to the United States. Previously, these types of goods were exempt from tariffs.
Initially, a 30% tariff was to be imposed on these goods on May 2, but Trump’s latest executive order increased the tariffs to 120%. This change will significantly impact American consumers, particularly those who shop on Shein, Temu, and AliExpress, and is likely to lead to higher prices for goods.