ԱՄՆ-ն Իրանին առաջարկում է ուրանի պաշարները փոխանցել Ռուսաստանին
The Guardian-ի հոդվածում ասվում է, որ Միացյալ Նահանգները, Իրանի հետ միջուկային համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների շրջանակում, Թեհրանին առաջարկել է բարձր հարստացված ուրանի իր պաշարները փոխանցել երրորդ երկրի, օրինակ՝ Ռուսաստանին:
Հարցը քննարկվել է ապրիլի 12-ին՝ Օմանում կայացած անուղղակի բանակցությունների ժամանակ, և հանդիսանում է հնարավոր համաձայնության ճանապարհին հիմնական խոչընդոտներից մեկը։
Իրանը կդիմադրի ուրանի իր պաշարները երրորդ երկրին հանձնելու՝ ԱՄՆ առաջարկին․ գրում է The Guardian-ը։
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ չի մեկնաբանի The Guardian-ի տեղեկատվությունը․ փոխանցում է Interfax-ը։

The US offers Iran to transfer uranium reserves to Russia.
The Guardian article says that the United States, as part of negotiations on a nuclear deal with Iran, has offered Tehran the opportunity to transfer its highly enriched uranium stockpile to a third country, such as Russia.
The issue was discussed during indirect talks in Oman on April 12 and is one of the main obstacles to a possible agreement.
Iran will resist the US proposal to transfer its uranium stockpile to a third country, The Guardian writes.
Russian presidential spokesman Dmitry Peskov said he would not comment on The Guardian’s information, Interfax reports.