Թրամփի մաքսատուրքերի հարցով դիմել են դատարան
Իրավապաշտպան խումբը դիմել է ԱՄՆ Միջազգային առևտրի դատարան՝ խնդրելով արգելել օտարերկրյա ապրանքների ներմուծման վրա նախագահ Դոնալդ Թրամփի սահմանած ընդգրկուն մաքսատուրքերը։ Իրավապաշտապնները պնդում են՝ նախագահը գերազանցել է իր լիազորությունները. գրում է Reuters-ը։
Դիմումը ներկայացրել է անկուսակցական Liberty Justice Center-ը՝ հանդես գալով հինգ փոքր ամերիկյան ընկերությունների անունից, որոնք ապրանքներ են ներմուծում մաքսատուրքերով ազդված երկրներից: Ընկերությունները ներառում են Նյու Յորքի գինիների և ոգելից խմիչքների ներմուծողից մինչև Վիրջինիայի կրթական հավաքածուների և երաժշտական գործիքների արտադրող:
Հայցում վիճարկվում են Թրամփի կողմից ապրիլի 2-ին՝ «Ազատության օրվա» կապակցությամբ սահմանված մաքսատուրքերը, ինչպես նաև Չինաստանի դեմ առանձին սահմանված տուրքերը:
Սպիտակ տան խոսնակ Հարրիսոն Ֆիլդսը պաշտպանել է Թրամփի մաքսատուրքերը:
«Թրամփի կողմնակիցները միշտ չէ, որ համաձայն են նրա հետ, սակայն նախագահ Թրամփը պաշտպանում է ամերիկյան բիզնեսի շահերը՝ վերջ դնելով ԱՄՆ-ի շահագործմանը մեր առևտրային գործընկերների, հատկապես Չինաստանի կողմից: Նրա ծրագիրը հավասար հնարավորություններ է ստեղծում ձեռնարկությունների և աշխատողների համար՝ լուծելով երկրի առջև ծառացած խրոնիկ առևտրային դեֆիցիտի ճգնաժամը»,- ասել է Ֆիլդսը:

Trump's tariffs have been taken to court
A human rights group has filed a lawsuit with the U.S. Court of International Trade to block President Donald Trump's sweeping tariffs on foreign goods, arguing that the president has overstepped his authority, Reuters reports.
The nonpartisan Liberty Justice Center filed the lawsuit on behalf of five small U.S. companies that import goods from countries affected by the tariffs. The companies range from a New York wine and spirits importer to a Virginia maker of educational kits and musical instruments.
The lawsuit challenges the tariffs Trump imposed on April 2, "Independence Day," as well as separate tariffs against China.
White House spokesman Harrison Fields defended Trump's tariffs.
"Trump's supporters may not always agree with him, but President Trump is standing up for American businesses by ending the exploitation of the United States by our trading partners, especially China. His plan creates a level playing field for businesses and workers by addressing the country's chronic trade deficit crisis," Fields said.