Եվրոպայում ջրհեղեղներն ու փոթորիկները վնասել են ավելի քան 400.000 մարդու
2024 թվականին Եվրոպան ենթարկվել է ավերիչ փոթորիկների և ջրհեղեղների, որոնք «ազդել են» 413000 մարդու վրա: Ըստ Եվրոպայի կլիմայի վիճակի մասին զեկույցի՝ հանածո վառելիքի աղտոտումը մայրցամաքը դարձրել է ռեկորդային տաք. գրում է «The Guardian»-ը:
Անցյալ տարի մայրցամաքի տարբեր երկրներում տեսանելի էին ջրով լցված փողոցներում կուտակված մեքենաներ և հորդառատ հոսքերի պատճառով փլուզված կամուրջներ: Եվրոպական գետային ցանցի 30%-ը տուժել է «բարձր» ջրհեղեղներից, իսկ 12%-ը հատել է «ծանր» ջրհեղեղի շեմը:
Ամենակործանարար դեպքերը գրանցվել են սեպտեմբերին՝ Կենտրոնական Եվրոպայում և հոկտեմբերին՝ Արևելյան Իսպանիայում տեղի ունեցած ջրհեղեղները, որոնք ավելի քան 250 մարդու մահվան պատճառ են դարձել:
Նախորդ ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ այս աղետներն ավելի ուժեղ և հավանական են դարձել գլոբալ տաքացման պատճառով:

Floods and storms in Europe have affected more than 400,000 people
In 2024, Europe was hit by devastating storms and floods that “affected” 413,000 people. According to a report on the state of Europe’s climate, fossil fuel pollution has made the continent a record hot spot, writes The Guardian.
Last year, cars were seen stranded in flooded streets and bridges collapsed due to torrential rains in various countries across the continent. 30% of Europe’s river network was affected by “high” floods, and 12% exceeded the “severe” flood threshold.
The most devastating events were recorded in September in Central Europe and in October in Eastern Spain, which killed more than 250 people.
Previous studies have shown that these disasters have become more severe and more likely due to global warming.