Պաղեստինի ԱԳՆ-ն Մակրոնին քննադատելու համար դատապարտել է Նեթանյահուին
Պաղեստինի արտաքին գործերի նախարարությունը դատապարտում է Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուի քննադատությունը Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հասցեին՝ այն հայտարարության համար, որ Փարիզը մտադիր է մի քանի ամսվա ընթացքում ճանաչել Պաղեստինի պետությունը:
«Նախարարությունը խստորեն դատապարտում է վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի և նրա որդու չարդարացված հարձակումն ու վիրավորական արտահայտությունները նախագահ Էմանուել Մակրոնի հասցեին»,-ասված է Ռամալայում տեղակայված նախարարության հայտարարության մեջ։ Նշենք, որ Նեթանյահուն հայտարարել էր, որ Մակրոնը «լրջորեն սխալվել է»՝ աջակցելով Պաղեստինյան պետականության գաղափարին:
Նեթանյահուն, որ ամենաերկարն է զբաղեցնում Իսրայելի վարչապետի պաշտոնը, բացահայտորեն դեմ է արտահայտվել Պաղեստինյան ինքնիշխան պետության ստեղծմանը, այսպես կոչված, երկու պետությունների ստեղծման որոշման շրջանակներում:

The Palestinian Foreign Ministry has condemned Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu’s criticism of French President Emmanuel Macron over his statement that Paris intends to recognize a Palestinian state within months.
“The ministry strongly condemns the unjustified attack and insulting remarks made by Prime Minister Benjamin Netanyahu and his son against President Emmanuel Macron,” the Ramallah-based ministry said in a statement. Netanyahu had said Macron had “made a serious mistake” by supporting the idea of ​​Palestinian statehood.
Netanyahu, Israel’s longest-serving prime minister, has been outspoken in his opposition to the creation of a sovereign Palestinian state under the so-called two-state solution.