Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումը մեկնարկել է
Թուրքիայում մեկնարկել է Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումը։ Միջոցառումն այս տարի կրում է «Դիվանագիտության վերածնունդը բաժանված աշխարհում» խորագիրը։
Ֆորումին մասնակցում է ավելի քան 140 երկրի 20-ից ավելի նախագահ և վարչապետ, ինչպես նաև ավելի քան 4000 հյուրեր։ Ֆորումին ներկա են 50-ից ավել երկրների ԱԳ նախարարներ և ավելի քան 70 այլ նախարարներ։ Միջոցառմանը մասնակցում են նաև մոտ 60 միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ։
Եռօրյա ֆորումի ընթացքում սպասվում է ավելի քան 50 նիստ, որոնք կանդրադառնան տարբեր աշխարհագրական տարածաշրջաններ ընդգրկող հարցերի և կքննարկեն համաշխարհային օրակարգի կարևոր թեմաներ, ինչպիսիք են կլիմայի փոփոխությունը, ահաբեկչության դեմ պայքարը, մարդասիրական օգնությունը, թվայնացումը, պարենային անվտանգությունը և արհեստական բանականությունը։
Նշենք, որ Հայաստանից այդ ֆորումին մասնակցում են ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ու ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը։

The Antalya Diplomatic Forum has kicked off in Turkey. This year's event is "Reviving Diplomacy in a Divided World."
More than 20 presidents and prime ministers from more than 140 countries and more than 4,000 guests attend the forum. Foreign ministers from more than 50 countries and more than 70 other ministers are present. Representatives of about 60 international organizations also participated in the event.
The three-day forum is expected to feature more than 50 sessions addressing issues spanning different geographical regions and discussing important topics on the global agenda, such as climate change, the fight against terrorism, humanitarian aid, digitalization, food security, and artificial intelligence.
It should be noted that Armenia is participating in the forum with Foreign Minister Ararat Mirzoyan and Deputy Speaker of the National Assembly Ruben Rubinyan.