Վիետնամը պատրաստ է կոշտ քայլեր ձեռնարկել իր տարածքով Միացյալ Նահանգներ մատակարարվող չինական ապրանքների նկատմամբ, ինչպես նաև խստացնել վերահսկողությունը Չինաստան ապրանքների արտահանման նկատմամբ։ Դրանով Վիետնամը հույս ունի խուսափել ԱՄՆ-ի կողմից սահմանված պատժիչ մաքսատուրքերից. գրում է Reuters-ը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին։
Առաջարկը ստացվել է այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ բարձրաստիճան պաշտոնյաները մտահոգություն են հայտնել, որ չինական ապրանքները Ամերիկա են ուղարկվում «Պատրաստված է Վիետնամում» պիտակներով, որոնք ենթադրում են մաքսատուրքերի իջեցում:
Վիետնամը վերջին շաբաթներին փորձել է փոխհատուցել ԱՄՆ-ի առևտրային գերակշռությունը՝ առաջարկելով զիջումներ։ Սակայն, փոխարենը, ԱՄՆ-ն սահմանել է 46% մաքսատուրք՝ որպես նախագահ Թրամփի նախաձեռնած «Ազատագրման օրվա» քայլերից մեկը։ Թեև այդ տուրքը 90 օրով կասեցվել է, Վիետնամի փոխվարչապետի և ԱՄՆ առևտրի ներկայացուցչի հանդիպումից հետո որոշվել է սկսել երկկողմ բանակցություններ։
Վիետնամը հուսով է, որ մաքսատուրքերը կկրճատվեն 22-28% միջակայքում կամ, նույնիսկ, ավելի ցածր։
Վիետնամի կառավարությունը հայտարարել է, որ կպայքարի «առևտրային խարդախության» դեմ, սակայն չի ներկայացրել մանրամասներ։

It is made in Vietnam, but actually in China
Reuters writes, citing its sources, that Vietnam is ready to take tough measures against Chinese goods supplied to the United States through its territory and tighten controls on exports to China. By doing so, Vietnam hopes to avoid punitive tariffs the United States imposes.
The proposal came after senior US officials expressed concern that Chinese goods are being shipped to America with "Made in Vietnam" labels, which imply a reduction in tariffs.
In recent weeks, Vietnam has tried to compensate for US trade dominance by offering concessions. However, instead, the US has imposed a 46% tariff as part of President Trump's "Liberation Day" measures. Although the tariff was suspended for 90 days, it was decided to start bilateral talks after a meeting between Vietnam's deputy prime minister and the US trade representative.
Vietnam hopes to reduce tariffs to 22% and 28% or even lower.
The Vietnamese government has said it will crack down on "trade fraud" but has not provided details.