«Կիևը պատրաստ է փոխանակել գերեվարված չինացի զինվորներին»․ Զելենսկի
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին մեղադրել է Պեկինին՝ Ռուսաստանի կողմից կռվող չինացի քաղաքացիների հավաքագրումն անտեսելու համար՝ նշելով, որ, իր կարծիքով, ԱՄՆ-ն «շատ զարմացած» է այդ բացահայտմամբ:
Ուկրաինայի նախագահը հայտնել է, որ Կիևբ ունի պատերազմում ներգրավված առնվազն 155 չինացի մարտիկի անձնագրային տվյալներ: Զելենսկին ասել է, որ թեև Պեկինը տեղյակ է իր քաղաքացիների ներկայությունից, նա չի կարծում, որ Չինաստանը նրանց միանալու «որևէ հրաման» է տվել:
Զելենսկին ավելացրել է, որ, իր կարծիքով, Ռուսաստանը հավաքագրումն իրականացնում է սոցիալական մեդիայի, այդ թվում՝ TikTok-ի միջոցով: Նա հայտարարել է, որ պատրաստ է գերեվարված չինացի զինվորներին փոխանակել գերության մեջ գտնվող ուկրաինացի զինծառայողների հետ:
Չինաստանը այդ մեղադրանքներն անվանել է «անհիմն»՝ ընդգծելով, որ դրանք հակասում են պատերազմի քաղաքական լուծում գտնելու իրենց ջանքերին: «Չինաստանի կառավարությունը մշտապես կոչ է անում իր քաղաքացիներին խուսափել հակամարտության գոտիներից», - հայտարարել է արտաքին գործերի նախարարության խոսնակը: Ռուսաստանը դեռևս չի մեկնաբանել իր կողմից չինացի քաղաքացիների մասնակցության մասին տեղեկությունները:

Ukrainian President Volodymyr Zelensky has accused Beijing of ignoring the recruitment of Chinese citizens fighting for Russia, saying he believes the United States is "very surprised" by the revelation.
The Ukrainian president said Kyiv has the passport details of at least 155 Chinese fighters involved in the war. Zelensky said that while Beijing is aware of its citizens' presence, he does not believe China has given "any orders" for them to join.
Zelensky added that he believes Russia is recruiting through social media, including TikTok. He said he was ready to exchange captured Chinese soldiers for Ukrainian service members who were in captivity.
China has called the accusations "baseless," stressing that they contradict its efforts to find a political solution to the war. "The Chinese government has always called on its citizens to avoid conflict zones," he said. A foreign ministry spokesman said Russia has not yet commented on the information about the participation of Chinese citizens on its part.