ԵՄ-ն 90 օրով կասեցնում է ԱՄՆ-ի դեմ պատասխան մաքսատուրքերը
Եվրոպական Միությունը որոշում է կայացրել 90 օրով կասեցնել իր նախատեսած պատասխան միջոցառումները, որոնք ուղղված էին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից սահմանված մաքսատուրքերի դեմ։ Այս մասին հայտարարել է Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը՝ գրառում կատարելով X-ի իր էջում։
«Մենք արձանագրեցինք նախագահ Թրամփի հայտարարությունը։ Մենք ցանկանում ենք հնարավորություն տալ բանակցություններին։ Թեև ավարտում ենք ԵՄ հակամիջոցների ընդունման գործընթացը, որն արժանացել է մեր անդամ պետությունների լայն աջակցությանը, դրանք կասեցնելու ենք 90 օրով», – նշել է ֆոն դեր Լեյենը։
Հիշեցնենք՝ Դոնալդ Թրամփը նախօրեին հայտնել էր, որ ԱՄՆ-ն 90 օրով կասեցնում է մաքսատուրքերը ավելի քան 75 երկրների համար, իսկ փոխադարձության սահմանաչափը իջեցնում 10%-ի։

The European Union has suspended its planned retaliatory measures against US President Donald Trump's tariffs for 90 days. European Commission President Ursula von der Leyen announced this on her X page.
"We have noted President Trump's statement. We want to give the negotiations a chance. While we are completing the process of adopting EU countermeasures, which have received broad support from our member states, we will suspend them for 90 days," von der Leyen said.
Recall that Donald Trump announced yesterday that the US will suspend tariffs on more than 75 countries for 90 days and reduce the reciprocity threshold to 10%.