Ռուսաստանն ու ԱՄՆ-ն բանտարկյալների փոխանակում են իրականացրել
Ռուսաստանը ԱՄՆ-ին է փոխանցել Կսենիա Կարելինային, որը ՌԴ-ում դատապարտվել էր 12 տարվա ազատազրկման՝ Ուկրաինայի զինված ուժերի համար միջոցներ հավաքելու մեղադրանքով։ Նրան արդեն դիմավորել է ԿՀՎ-ի տնօրենը․ հայտնում է The Wall Street Journal-ը։
Կսենիա Կարելինան ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի երկքաղաքացի է։ Նա նախորդ տարի Ռուսաստանում դատապարտվել էր 12 տարվա ազատազրկման՝  ԱՄՆ-ում գործող ուկրաինական բարեգործական կազմակերպությանը մոտ 100 դոլար նվիրաբերելու համար։ Այս արարքը ՌԴ-ում որակվել էր որպես դավաճանություն։
Նրան տեղափոխող օդանավն արդեն դեպի ԱՄՆ է թռչում։
Ի պատասխան սրա՝ ԱՄՆ-ն ազատ է արձակել Գերմանիայի և Ռուսաստանի երկքաղաքացի Արթուր Պետրովին, որը 2023 թվականին ձերբակալվել էր Կիպրոսում՝ ԱՄՆ-ի պահանջով, զգայուն միկրոէլեկտրոնիկայի անօրինական արտահանման մեղադրանքով։
ԿՀՎ-ի պաշտոնական ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ բանտարկյալների փոխանակումը վկայում է ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի միջև երկխոսությունը պահպանելու կարևորության մասին։ Սա դիտարկվում է նաև որպես վստահության ամրապնդման նշան՝ Ուկրաինայում պատերազմն ավարտելու համաձայնագրի ձգտման համատեքստում։

Russia and the US have carried out a prisoner exchange
Russia has extradited Ksenia Karelina to the United States, who was sentenced to 12 years in prison in Russia for raising funds for the Ukrainian armed forces. The Wall Street Journal reports that the director of the CIA has already met her.
Ksenia Karelina is a dual citizen of the United States and Russia. She was sentenced to 12 years in prison in Russia last year for donating about $ 100 to a Ukrainian charity operating in the United States. This act was qualified as treason in Russia.
The plane carrying her is already flying to the United States.
In response, the United States released Artur Petrov, a dual citizen of Germany and Russia, who was arrested in Cyprus in 2023 at the request of the United States on charges of illegally exporting sensitive microelectronics.
A CIA official said the prisoner swap demonstrates the importance of maintaining dialogue between the United States and Russia. It is also seen as a sign of confidence building in pursuing an agreement to end the war in Ukraine.