«ԱՄՆ-ն պետք է զսպի Նեթանյահուին». Ֆիդան
Թուրքիայի ԱԳ նախարար Հաքան Ֆիդանը հայտարարել է, թե ԱՄՆ-ն պետք է զսպի Նեթանյահուին և նրա համար հստակ սահմաններ սահմանի։
Նա հիշեցրել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը իշխանության է եկել՝ խոստանալով վերջ դնել Պաղեստինի և Ուկրաինայի հակամարտություններին և կանխել նոր համաշխարհային պատերազմը։ «Հիմա, երբ ԱՄՆ-ի նոր վարչակազմը փորձում է աշխարհին որոշակի ուղերձ հղել, առաջանում է իրավիճակ, երբ մեկ այլ խաղացող՝ օգտագործելով ԱՄՆ-ի հնարավորություններն ու աջակցությունը, մարտահարվեր է նետում ԱՄՆ-ին։ Փոխանակ ԱՄՆ-ն զսպեր նրան, նա է սկսում ԱՄՆ-ին «դասեր տալ»։ Սա, իհարկե, նրանց միջև իշխանության համար պայքարի տեսակ է։ Հարցն այն է, թե ով է այս իրավիճակում գլխավորը»,- նշել է Ֆիդանը։
Նա ընդգծել է, որ Թրամփը «այն մարդը չէ, որը կհաշտվի ինչ-որ մեկի նկատմամբ հովանավորչությունը համագործակցության քողի տակ թաքցնելու մեթոդի հետ»։ «Նա համակրում է սիոնիզմին, աջակցում է Իսրայելին, և նրա շրջապատը կազմված է այդ ուղղությամբ ընտրված ու նշանակված անձանցից։ Բայց, ի վերջո, նա չի ցանկանա լսել՝ «ահա Իսրայելի մարդը, նա անում է այն ամենը, ինչ Իսրայելն է հրամայում»։ Կարծում եմ՝ նա դա չի ցանկանա։ Իմ կարծիքով, մարդ, որը նման առճակատման մեջ է մտնում աշխարհի հետ, չի խուսափի Նեթանյահուի հետ հաշիվները մաքրելուց»,- ասել է Թուրքիայի արտգործնախարարը։

"The US must restrain Netanyahu." Fida
Turkish Foreign Minister Hakan Fidan said the US should restrain Netanyahu and set clear boundaries for him.
He recalled that US President Donald Trump came to power promising to end the conflicts in Palestine and Ukraine and prevent a new world war. "Now, when the new US administration is trying to send a certain message to the world, a situation arises when another player, using US capabilities and support, throws a tantrum at the US. Instead of the US restraining him, he starts "teaching" the US a lesson. This, of course, is a struggle for power between them. The question is who is the main one in this situation," Fidan noted.
He emphasized that Trump "is not the kind of person who will reconcile himself to the method of hiding patronage towards someone under the guise of cooperation." "He sympathizes with Zionism, supports Israel, and his entourage consists of people chosen and appointed in that direction. But, in the end, he will not want to hear: 'Here is a man from Israel; he does everything that Israel orders.' He will not want that. In my opinion, a man who enters into such a confrontation with the world will not avoid settling scores with Netanyahu," the Turkish Foreign Minister said.