«Tik Tok-ի վաճառքի գործարքը «սեղանին է»». Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ում Tik Tok-ի ակտիվների վաճառքի հնարավոր գործարքը դեռ «առկախ է» այն դադարեցնելուց մի քանի օր անց. գրում է Reuters-ը:
ԱՄՆ մի քանի սենատորներ քննադատել են առաջարկվող գործարքը, սակայն Թրամփը հանդես է եկել այդ ծրագրի պաշտպանությամբ:
«Մենք գործարք ունենք մի քանի շատ լավ մարդկանց, մի քանի շատ հարուստ ընկերությունների հետ, որոնք հիանալի աշխատանք կկատարեին, բայց մենք պետք է սպասենք և տեսնենք, թե ինչ է տեղի ունենում Չինաստանի հետ: Սա քննարկվում է, «սեղանի վրա է» և շատ կարևոր է»,- Օվալաձև գրասենյակում լրագրողներին ասել է Թրամփը։
Նշենք, որ ուրբաթ օրը Թրամփը երկարացրել է այն ժամկետը, որի ընթացքում Չինաստանում տեղակայված ByteDance ընկերությունը պետք է ԱՄՆ-ում ակտիվները զրկի կարճ տեսահոլովակների համար նախատեսված հավելվածներից, որոնցից օգտվում է 170 միլիոն ամերիկացի, կամ արգելքի առաջ կանգնի: Գործարքը պետք է իրականացվի մինչև հունիսի 19-ը, այն ամսաթիվը, երբ արգելքը ուժի մեջ կմտնի: Թրամփը երկու անգամ հետաձգել է արգելքի սահմանումը, որն ի սկզբանե պետք է ուժի մեջ մտներ հունվարին: Գործարքի արդյունքում ԱՄՆ-ում TikTok-ի գործառնությունները կվերածվեն ԱՄՆ-ում գործող նոր ընկերության, որի բաժնետոմսերի վերահսկիչ փաթեթը կառավարվում է ամերիկացի ներդրողների կողմից:

"A deal to sell TikTok is 'on the table'." Trump
Reuters reports that US President Donald Trump said a potential deal to sell TikTok's assets in the US was still "on hold" days after he suspended it.
Several US senators have criticized the proposed deal, but Trump has defended the plan.
"We have a deal with some very good people and wealthy companies that would do a great job, but we'll have to wait and see what happens with China. It's being discussed, on the table, and essential," Trump told reporters in the Oval Office.
On Friday, Trump extended a deadline for China-based ByteDance to divest its US assets from the short-video app, which 170 million Americans use, or face a ban. The deal must be completed by June 19, when the ban would take effect. Trump has twice delayed the ban, which was initially scheduled to take effect in January. The deal would see TikTok's US operations spun off into a new U.S.-based company, with a majority stake in the company controlled by American investors.