Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն անդրադարձել է ռուս–ուկրաինական պատերազմը դադարեցնելուն ուղղված ջանքերին։
«Երկու պատերազմ տեսած երկրի ղեկավարի փորձով կարող եմ ասել, որ զինադադարը երբեք չի կանգնեցնում պատերազմը: Մեր դեպքում էլ այն չավարտվեց: Դա ընդամենը ժամանակավոր ընդմիջում է՝ ուժերը հավաքելու և նորից սկսելու համար: Եթե օկուպացված սահմանին խաղաղապահներ են գալիս, դա նշանակում է, որ դուք կորցնում եք Ձեր տարածքը: Իմ կարծիքով, ոչ մի երկիր չի համաձայնի զիջել իր տարածքային ամբողջականությունը: Ուստի սպասել, որ Ուկրաինան խաղաղության դիմաց կհանձնի իր օրինական տարածքները, անարդար է և անիրական»:
Նա նշել է, թե ՌԴ–ի ու Ուկրաինայի միջև խաղաղություն չի տեսնում․ «Ես՝ որպես իրատես, մոտ ապագայում Ուկրաինայի և Ռուսաստանի միջև խաղաղություն չեմ տեսնում: Ռուսաստանը օկուպացված տարածքները հայտարարել է իրենը: Ինչպե՞ս կարող են նրանք հրաժարվել դրանից: Ուկրաինան և աշխարհը, այդ թվում՝ Ադրբեջանը, այդ տարածքները համարում են Ուկրաինայի մաս: Ինչպե՞ս կարող է Ուկրաինան ասել, որ դրանք իրենը չեն: Եթե դա պատահի, ուրեմն ես ինչ-որ բան չեմ հասկանում քաղաքականությունից: Պատերազմները ավարտվում են միայն կապիտուլյացիայի ստորագրությամբ»:

«В ближайшем будущем я не вижу мира между Украиной и Россией» — Алиев
Президент Азербайджана Ильхам Алиев прокомментировал усилия по прекращению российско-украинской войны.
«Опираясь на опыт руководителя страны, пережившей две войны, могу сказать, что перемирие никогда не останавливает войну. В нашем случае она тоже не закончилась. Это лишь временная пауза для накопления сил и нового начала. Если на оккупированной границе появляются миротворцы, это означает, что вы теряете свою территорию. На мой взгляд, ни одна страна не согласится поступиться своей территориальной целостностью. Поэтому ожидать, что Украина отдаст свои законные территории ради мира, несправедливо и нереалистично».
Он отметил, что не видит мира между Россией и Украиной: «Я, как реалист, не вижу в ближайшем будущем мира между Украиной и Россией. Россия объявила оккупированные территории своими. Как они могут от них отказаться? Украина и мир, включая Азербайджан, считают эти территории частью Украины. Как может Украина сказать, что они ей не принадлежат? Если это произойдёт, значит, я чего-то не понимаю в политике. Войны заканчиваются только подписанием капитуляции».