Չինաստանը համախոհներ է փնտրում
Չինաստանը փորձում է համախոհներ գտնել՝ ի պատասխան ԱՄՆ-ի կողմից նոր մաքսատուրքերի սահմանմանը։ Սա դիտարկվում է որպես Պեկինի փորձ՝ ձևավորելու համատեղ ճակատ՝ Վաշինգտոնի տնտեսական «հարփակումները» հետ մղելու համար։ Մինչ այժմ Չինաստանի նախաձեռնությունը մասամբ է հաջողվում, քանի որ մի շարք երկրներ չեն շտապում միանալ նախագահ Դոնալդ Թրամփի մաքսային պատերազմի հիմնական թիրախին. գրում է APnews-ը։
Աշխարհի շուկաների անկման ֆոնին Թրամփը չորեքշաբթի օրը որոշեց 90 օրով հետաձգել մաքսատուրքերի կիրառումը բազմաթիվ երկրների նկատմամբ՝ հայտարարելով, որ այդ երկրները պատրաստակամություն են հայտնում բանակցել ավելի շահավետ պայմանների շուրջ։
Չինաստանն, իր հերթին, հրաժարվել է բանակցությունների նախաձեռնությունից՝ հայտարարելով, որ ԱՄՆ-ի վարքագիծը անկեղծ չէ, հավելելով, որ «մաքսատուրքի պատերազմի մեջ կպայքարի մինչև վերջ»։ Ի պատասխան՝ Թրամփն ավելացրել է չինական ներմուծման մաքսատուրքի չափը՝ հասցնելով այն մինչև 125%։ Չինաստանը պատասխանել է ամերիկյան ապրանքների նկատմամբ այսօրվանից ուժի մեջ մտած 84%-անոց մաքսատուրքերով։
Պեկինը հիմնականում կենտրոնացել է Եվրոպայի վրա։ Չինաստանի վարչապետ Լի Ցյանի և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի միջև կայացած հեռախոսազրույցը, ըստ աղբյուրների, «դրական ուղերձ է փոխանցել միջազգային հանրությանը»։ Չինաստանն ու ԵՄ-ը միմյանց համար հանդիսանում են ամենախոշոր առևտրային գործընկերներ։

China is seeking allies in response to the United States' imposition of new tariffs. This is seen as Beijing's attempt to form a united front to push back against Washington's economic "roundups." So far, China's initiative has been partially successful, as several countries are in no hurry to join the main target of President Donald Trump's tariff war, writes APnews.
Against the backdrop of the decline in world markets, Trump decided on Wednesday to postpone the application of tariffs on several countries for 90 days, announcing that these countries are willing to negotiate more favorable terms.
China, in turn, refused to initiate negotiations, stating that the US behavior was not sincere and that it would "fight the tariff war to the end." In response, Trump increased the size of tariffs on Chinese imports, bringing it to 125%. China has responded with 84% tariffs on US goods, effective today.
Beijing has focused mainly on Europe. According to sources, a phone call between Chinese Premier Li Keqiang and European Commission President Ursula von der Leyen “sent a positive message to the international community.” China and the EU are each other’s largest trading partners.