Թրամփը պատրաստ է Իրանի դեմ ռազմական ուժ կիրառել
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը միջուկային գործարքին վերադառնալու վերաբերյալ ԱՄՆ-ի և Իրանի պաշտոնյաների ծրագրված հանդիպումից օրեր առաջ կրկնել է ռազմական գործողություններ սկսելու իր մտադրությունը, եթե Թեհրանը չընդունի նրա վերջնագիրը:
Թրամփը հայտնել է՝ դեմ չէ, որ Իրանը բարգավաճի և «հիանալի լինի», բայց թույլ չի տա, որ երկիրը միջուկային զենք ունենա։ ԱՄՆ նախագահը հայտնել է, թե իբր Թեհրանը հասկանում է դա։ Նա նաև կրկնել է անհրաժեշտության դեպքում ռազմական ուժ կիրառելու իր խոստումը և ասել, որ Իսրայելը կմասնակցի հնարավոր հարձակմանը:
«Եթե դա պետք է արվի ռազմական ճանապարհով, մենք դա կանենք ռազմական ճանապարհով: Իսրայելն ակնհայտորեն շատ ակտիվ կլինի դրանում: Նրանք կլինեն դրա առաջնորդները: Բայց մեզ ոչ ոք չի առաջնորդում: Մենք անում ենք այն, ինչ ուզում ենք», - վստահեցրել է Թրամփը:

Президент США Дональд Трамп, за несколько дней до запланированной встречи официальных лиц США и Ирана по возвращению к ядерной сделке, повторил своё намерение начать военные действия, если Тегеран не примет его ультиматум.
Трамп заявил, что он не против процветания и «величия» Иран, но не позволит стране обладать ядерным оружием. Президент США отметил, что, по его мнению, Тегеран это понимает. Он также повторил своё обещание применить военную силу в случае необходимости и добавил, что Израиль примет участие в возможном нападении.
«Если это нужно сделать военным путём, мы сделаем это военным путём. Израиль, очевидно, будет очень активно в этом участвовать. Они будут лидерами в этом процессе. Но никто не руководит нами. Мы делаем то, что хотим», — заверил Трамп.