Թրամփը պատրաստ է Իրանի դեմ ռազմական ուժ կիրառել
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը միջուկային գործարքին վերադառնալու վերաբերյալ ԱՄՆ-ի և Իրանի պաշտոնյաների ծրագրված հանդիպումից օրեր առաջ կրկնել է ռազմական գործողություններ սկսելու իր մտադրությունը, եթե Թեհրանը չընդունի նրա վերջնագիրը:
Թրամփը հայտնել է՝ դեմ չէ, որ Իրանը բարգավաճի և «հիանալի լինի», բայց թույլ չի տա, որ երկիրը միջուկային զենք ունենա։ ԱՄՆ նախագահը հայտնել է, թե իբր Թեհրանը հասկանում է դա։ Նա նաև կրկնել է անհրաժեշտության դեպքում ռազմական ուժ կիրառելու իր խոստումը և ասել, որ Իսրայելը կմասնակցի հնարավոր հարձակմանը:
«Եթե դա պետք է արվի ռազմական ճանապարհով, մենք դա կանենք ռազմական ճանապարհով: Իսրայելն ակնհայտորեն շատ ակտիվ կլինի դրանում: Նրանք կլինեն դրա առաջնորդները: Բայց մեզ ոչ ոք չի առաջնորդում: Մենք անում ենք այն, ինչ ուզում ենք», - վստահեցրել է Թրամփը:

Trump is ready to use military force against Iran
Days before a planned meeting between US and Iranian officials on returning to the nuclear deal, US President Donald Trump reiterated his intention to launch military action if Tehran does not accept his ultimatum.
Trump said he does not mind Iran prospering and "being great," but he will not allow the country to have nuclear weapons. The US president said Tehran supposedly understands this. He also reiterated his promise to use military force if necessary and said Israel would participate in a possible attack.
"If it has to be done militarily, we will do it militarily. Israel will be very active in it. They will be the leaders of it. But we are not led by anyone. We do what we want," Trump assured.