Մերցը խոստանում է վերջ դնել անկայունությանը
Գերմանիայի արտահերթ ընտրություններից 45 օր անց քաղաքական երեք ուժեր՝ կենտրոնամետ Քրիստոնեական-դեմոկրատական միությունը (ՔԴՄ), Քրիստոնեա-սոցիալական միությունը (ՔՍՄ) և ձախակենտրոն Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունը (ՍԴԿ), համաձայնություն են ձեռք բերել կառավարություն կազմելու շուրջ։
ՔԴՄ առաջնորդ Ֆրիդրիխ Մերցը, որի թեկնածությունը առաջարդվելու է կանցլերի պաշտոնում, նշել է, որ չորս տարվա անկայունությունից հետո Գերմանիան վերադառնում է կայունության ուղի։ «Իմ ուղերձը ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին այն է, որ Գերմանիան կրկին ճիշտ ուղու վրա է», – ասել է նա։
Մերցի խոսքով՝ կառավարությունը կենտրոնանալու է Գերմանիան ժամանակակից և թվայնացված երկիր դարձնելու վրա։ Վարձավճարների վերահսկողության համակարգը կպահպանվի։
Նշենք, որ այժմ, կոալիցիոն կառավարություն ձևավորելուց առաջ, կողմերը պետք է հաստատեն համաձայնագրի տեքստը։ Ըստ հաղորդումների՝ այդ գործընթացը կտևի մոտ 10 օր, որից հետո՝ հավանաբար մայիսի առաջին շաբաթում, Ֆրիդրիխ Մերցը կընտրվի Գերմանիայի կանցլեր։

Merz promises to end instability
Forty-five days after Germany's snap elections, the three political parties—the centrist Christian Democratic Union (CDU), the Christian Social Union (CSU), and the center-left Social Democratic Party (SPD)—have reached an agreement to form a government.
CDU leader Friedrich Merz, who is set to be the chancellor, said Germany was returning to stability after four years of instability. "My message to US President Donald Trump is that Germany is back on the right track," he said.
Merz said the government would focus on making Germany a modern and digital country. The rent control system would be maintained.
It should be noted that now, before forming a coalition government, the parties must approve the agreement's text. According to reports, this process will last about 10 days, after which Friedrich Merz will probably be elected Chancellor of Germany in the first week of May.