Չինաստանն ու ԵՄ-ն քննարկել են տնտեսական համագործակցության խորացումը
Չինաստանի առևտրի նախարար Վան Վենտաոն և Եվրոպական հանձնաժողովի առևտրի և տնտեսական անվտանգության հանձնակատար Մարոշ Շեֆչովիչը տեսազրույցում քննարկել են Չինաստան-ԵՄ տնտեսական և առևտրային հարաբերությունների ամրապնդման ուղիները։
Հանդիպումը կայացել է այն ժամանակ, երբ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը նոր մաքսատուրքեր է սահմանել Չինաստանի նկատմամբ՝ սպառնալով դրանք հասցնել մինչև 125 տոկոս։ Թեև Թրամփը որոշ ժամանակով մեղմել է իր սահմանած մաքսատուրքերը մի շարք երկրների համար, Չինաստանի նկատմամբ սահմանափակումները ավելի խստացվել են։
Չինաստանի առևտրի նախարարության հաղորդմամբ՝ կողմերը համաձայնել են վերսկսել բանակցությունները չինական էլեկտրամոբիլների նվազագույն գնի պարտավորությունների շուրջ։ ԵՄ-ն դեռևս հոկտեմբերին լրացուցիչ մինչև 35.3% մաքսատուրք էր կիրառել Չինաստանում արտադրված էլեկտրամոբիլների վրա՝ հակասուբսիդավորման հետաքննության արդյունքներով։
Կողմերը նաև քննարկել են ձեռնարկությունների համար բարենպաստ բիզնես միջավայրի ձևավորման հարցեր, ինչպես նաև համագործակցության շարունակականությունը ԱՀԿ-ի շրջանակներում և կազմակերպության բարեփոխումների խթանումը։
Չինաստանի կառավարությունը ընդգծել է իր պատրաստակամությունը՝ խորացնելու առևտրային, ներդրումային և արդյունաբերական համագործակցությունը Եվրոպական միության հետ, որը, ըստ պաշտոնյաների, կարող է նպաստել գլոբալ տնտեսական կայունությանը։

Chinese Commerce Minister Wang Wentao and European Commission Commissioner for Trade and Economic Security Maroš Šefčovič discussed ways to strengthen China-EU economic and trade relations in a video conference.
The meeting occurred when US President Donald Trump imposed new tariffs on China, threatening to raise them to 125 percent. Although Trump has temporarily eased his tariffs on several countries, China's restrictions have become more stringent.
According to the Chinese Ministry of Commerce, the parties agreed to resume negotiations on minimum price commitments for Chinese electric vehicles. Following an anti-subsidy investigation in October, the EU had already imposed additional tariffs of up to 35.3 percent on electric cars manufactured in China.
The parties also discussed creating a favorable business environment for enterprises, continuing cooperation within the WTO, and promoting organization reform.
The Chinese government has stressed its willingness to deepen trade, investment, and industrial cooperation with the European Union, which officials say can contribute to global economic stability.