Չինաստանն ու ԵՄ-ն քննարկել են տնտեսական համագործակցության խորացումը
Չինաստանի առևտրի նախարար Վան Վենտաոն և Եվրոպական հանձնաժողովի առևտրի և տնտեսական անվտանգության հանձնակատար Մարոշ Շեֆչովիչը տեսազրույցում քննարկել են Չինաստան-ԵՄ տնտեսական և առևտրային հարաբերությունների ամրապնդման ուղիները։
Հանդիպումը կայացել է այն ժամանակ, երբ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը նոր մաքսատուրքեր է սահմանել Չինաստանի նկատմամբ՝ սպառնալով դրանք հասցնել մինչև 125 տոկոս։ Թեև Թրամփը որոշ ժամանակով մեղմել է իր սահմանած մաքսատուրքերը մի շարք երկրների համար, Չինաստանի նկատմամբ սահմանափակումները ավելի խստացվել են։
Չինաստանի առևտրի նախարարության հաղորդմամբ՝ կողմերը համաձայնել են վերսկսել բանակցությունները չինական էլեկտրամոբիլների նվազագույն գնի պարտավորությունների շուրջ։ ԵՄ-ն դեռևս հոկտեմբերին լրացուցիչ մինչև 35.3% մաքսատուրք էր կիրառել Չինաստանում արտադրված էլեկտրամոբիլների վրա՝ հակասուբսիդավորման հետաքննության արդյունքներով։
Կողմերը նաև քննարկել են ձեռնարկությունների համար բարենպաստ բիզնես միջավայրի ձևավորման հարցեր, ինչպես նաև համագործակցության շարունակականությունը ԱՀԿ-ի շրջանակներում և կազմակերպության բարեփոխումների խթանումը։
Չինաստանի կառավարությունը ընդգծել է իր պատրաստակամությունը՝ խորացնելու առևտրային, ներդրումային և արդյունաբերական համագործակցությունը Եվրոպական միության հետ, որը, ըստ պաշտոնյաների, կարող է նպաստել գլոբալ տնտեսական կայունությանը։

Китай и ЕС обсуждают углубление экономического сотрудничества
Министр торговли Китая Ван Вэньтао и комиссар Европейской комиссии по торговле и экономической безопасности Марош Шефчович в ходе видеозвонка обсудили пути укрепления экономических и торговых отношений между Китаем и ЕС.
Встреча состоялась в то время, когда президент США Дональд Трамп ввёл новые пошлины в отношении Китая, угрожая довести их до 125 процентов. Хотя Трамп временно смягчил пошлины для ряда стран, ограничения в отношении Китая были ужесточены.
По сообщению Министерства торговли Китая, стороны договорились возобновить переговоры о минимальных ценовых обязательствах для китайских электромобилей. ЕС ещё в октябре ввёл дополнительные пошлины до 35,3% на электромобили, произведённые в Китае, по итогам расследования о контрсубсидиях.
Стороны также обсудили вопросы формирования благоприятной деловой среды для предприятий, а также продолжение сотрудничества в рамках ВТО и содействие реформам организации.
Правительство Китая подчеркнуло свою готовность углублять торговое, инвестиционное и промышленное сотрудничество с Европейским союзом, что, по мнению официальных лиц, может способствовать глобальной экономической стабильности.