«Հայ-թուրքական և հայ-ադրբեջանական հարաբերությունները ԵՄ-ի գործը չեն»․ Իլհամ Ալիև
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ Թուրքիայի և Հայաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունները ԵՄ-ի գործը չեն․
«Որքան հեռու լինի Եվրոպական միությունը այս հարցերից, այնքան լավ բոլորի համար», - հայտարարել է նա։
Ալիևը նշել է, որ զարմացել է, երբ տեղեկացել է Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի մեկնաբանությունների մասին, որոնք նա արել էր Ուզբեկստանում՝ Կենտրոնական Ասիայի առաջնորդների և ԵՀ ղեկավարների գագաթնաժողովի ժամանակ։ Ֆոն դեր Լայենը խոսել էր Ադրբեջանի և Հայաստանի, ինչպես նաև Հայաստանի և Թուրքիայի միջև սահմանների բացման մասին՝ Միջին միջանցքի զարգացմանը նպաստելու համար։
«Դա շատ տարօրինակ էր, քանի որ այդ միջանցքն արդեն գոյություն ունի, և Հայաստանը դրանում որևէ դեր չունի», - ընդգծել է նա։

Azerbaijani President Ilham Aliyev has stated that relations between Turkey and Armenia, and between Azerbaijan and Armenia, are not the EU’s business.
“The further the European Union is from these issues, the better for everyone,” he said.
Aliyev noted that he was surprised when he learned about the comments made by European Commission President Ursula von der Leyen during a summit of Central Asian leaders and EU leaders in Uzbekistan. Von der Leyen had spoken about opening the borders between Azerbaijan and Armenia, as well as Armenia and Turkey, to facilitate the development of the Middle Corridor.
“It was very strange because this corridor already exists, and Armenia has no role in it,” he stressed.