«Հայ-թուրքական և հայ-ադրբեջանական հարաբերությունները ԵՄ-ի գործը չեն»․ Իլհամ Ալիև
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ Թուրքիայի և Հայաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունները ԵՄ-ի գործը չեն․
«Որքան հեռու լինի Եվրոպական միությունը այս հարցերից, այնքան լավ բոլորի համար», - հայտարարել է նա։
Ալիևը նշել է, որ զարմացել է, երբ տեղեկացել է Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի մեկնաբանությունների մասին, որոնք նա արել էր Ուզբեկստանում՝ Կենտրոնական Ասիայի առաջնորդների և ԵՀ ղեկավարների գագաթնաժողովի ժամանակ։ Ֆոն դեր Լայենը խոսել էր Ադրբեջանի և Հայաստանի, ինչպես նաև Հայաստանի և Թուրքիայի միջև սահմանների բացման մասին՝ Միջին միջանցքի զարգացմանը նպաստելու համար։
«Դա շատ տարօրինակ էր, քանի որ այդ միջանցքն արդեն գոյություն ունի, և Հայաստանը դրանում որևէ դեր չունի», - ընդգծել է նա։

«Армяно-турецкие и армяно-азербайджанские отношения — не дело ЕС» — Ильхам Алиев
Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что отношения между Турцией и Арменией, а также между Азербайджаном и Арменией не являются делом Европейского союза.
«Чем дальше Европейский союз будет от этих вопросов, тем лучше для всех», — заявил он.
Алиев отметил, что был удивлён, узнав о комментариях председателя Европейской комиссии Урсулы фон дер Ляйен, которые она сделала в Узбекистане во время саммита лидеров Центральной Азии и глав Еврокомиссии. Фон дер Ляйен говорила об открытии границ между Азербайджаном и Арменией, а также между Арменией и Турцией для содействия развитию Среднего коридора.
«Это было очень странно, потому что этот коридор уже существует, и Армения не играет в нём никакой роли», — подчеркнул он.