Ֆրանսիայի դեսպանը կանչվել է ՌԴ ԱԳՆ
ՌԴ ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովան հանդես է եկել ամենշաբաթյա ճեպազրույցով։ Ներկայացնում ենք նրա հիմնական հայտարարությունները.
- Ռուս-ամերիկյան հանդիպումը՝ նվիրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների աշխատանքի կարգավորմանը, տեղի կունենա Թուրքիայում՝ ապրիլի 10-ին։
- Ուկրաինայում ցանկացած օտարերկրյա ռազմական ներկայություն Ռուսաստանը կդիտարկի որպես սպառնալիք իր անվտանգությանը, և դա կարող է հանգեցնել ուղղակի բախման վտանգի։
- Մոսկվայում Ֆրանսիայի դեսպանը կանչվել է ՌԴ ԱԳՆ։ Պատճառը Ֆրանսիայի սահմանապահ ծառայության կողմից ապրիլի 6-ին ՌԴ ԱԳՆ աշխատակցուհու ձերբակալությունն է։
- Սպիտակ տան վերջին մաքսային որոշումները ցույց են տալիս, որ Վաշինգտոնն այլևս իրեն պարտավորեցված չի համարում միջազգային առևտրային իրավունքի նորմերով։
- Թուրքիայի Անթալիայում, դիվանագիտական ֆորումի շրջանակներում, ՌԴ ԱԳ նախարար Լավրովի և Ուկրաինայի ԱԳ նախարար Սիբիգայի հանդիպում կազմակերպելու վերաբերյալ առաջարկներ Ուկրաինայի կողմից չեն ստացվել։
- Ռուսաստանը մտահոգված է ԱՄՆ-ի և Չինաստանի միջև «մաքսային պատերազմով», հետևում է իրադարձությունների զարգացմանը և միջոցներ կձեռնարկի վնասը նվազագույնի հասցնելու համար։
- Ռուսաստանը հանդես է գալիս արդար և թափանցիկ առևտրային հարաբերությունների օգտին՝ դեմ արտահայտվելով միակողմանի սահմանափակումներին։

- The Russian-American meeting dedicated to regulating the work of diplomatic missions will take place in Turkey on April 10.
- Russia will view any foreign military presence in Ukraine as a threat to its security, and this may lead to the risk of a direct conflict.
- The French ambassador to Moscow has been summoned to the Russian Foreign Ministry. The reason is the arrest of a Russian Foreign Ministry employee by the French border service on April 6.
- The latest customs decisions of the White House show that Washington no longer considers itself bound by the norms of international trade law.
- No proposals have been received from Ukraine to organize a meeting between Russian Foreign Minister Lavrov and Ukrainian Foreign Minister Sibiga in Antalya, Turkey, within the framework of a diplomatic forum.
- Russia is concerned about the "tariff war" between the US and China, is following the developments, and will take measures to minimize the damage.