«Հըզբոլլահը» պատրաստ է բանակցել զենքի հարցով. Reuters
«Հըզբոլլահի» մի պաշտոնյա «Reuters»-ին հայտնել է, որ պատրաստ են զենքի հարցով բանակցել Լիբանանի նախագահի հետ՝ պայմանով, որ Իսրայելը դուրս բերի իր զորքերը Լիբանանի հարավային 5 բարձունքից և դադարեցնի հարձակումները։
ԱՄՆ-ի աջակցությունը վայելող նախագահ Ժոզեֆ Աունը, որը հունվարին պաշտոնը ստանձնելիս հայտարարել էր զենքի վերահսկողության բացառիկ պետական իրավասություն հաստատելու նպատակով, մտադիր է առաջիկայում բանակցություններ սկսել։
Զինաթափման հարցը հատկապես սրվեց, երբ անցյալ տարվա Իսրայելի հետ պատերազմը խաթարեց Լիբանանի ուժային հավասարակշռությունը, և Հըզբոլլահի դաշնակից Սիրիայի նախկին նախագահ Բաշար ալ-Ասադը զրկվեց իշխանությունից։
2024 թվականին Իսրայելի հետ պատերազմի արդյունքում «Հըզբոլլահը» զգալի կորուստներ է կրել․ կազմակերպությունը զրկվել է իր ղեկավարության վերնախավից, հազարավոր մարտիկներից, և նրա հրթիռային զինանոցը մեծամասամբ ոչնչացվել է։

Hezbollah is ready to negotiate on the arms issue. Reuters
A Hezbollah official told Reuters that Hezbollah was ready to negotiate with the Lebanese president on the condition that Israel withdraw its troops from five southern Lebanese hills and stop its attacks.
US-backed President Joseph Aoun, who declared his intention to establish exclusive state control over arms control when he took office in January, intends to start talks on Hezbollah’s armaments soon.
The issue of disarmament has become particularly acute since last year’s war with Israel upset the balance of power in Lebanon and ousted Hezbollah’s ally, former Syrian President Bashar al-Assad.
Hezbollah suffered significant losses in the 2024 war with Israel, losing its top leadership, thousands of fighters, and most of its missile arsenal.
A senior Hezbollah official said the group is ready to discuss the issue of weapons as part of its national defense strategy if Israel withdraws its troops from five southern Lebanese hills.
“Hezbollah is ready to discuss the issue of weapons if Israel withdraws from these five points and stops its attacks on the Lebanese,” the official said in an interview with Reuters.