ՌԴ փոխարտգործնախարարն ու Ալիևի ներկայացուցիչը քննարկել են Հարավային Կովկասի անվտանգության հարցերը
Ռուսաստանի ԱԳ փոխնարար Միխայիլ Գալուզինը ապրիլի 8-ին հանդիպել է աշխատանքային այցով Մոսկվայում գտնվող Ադրբեջանի նախագահի հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչ Խալաֆովի հետ։ Այդ մասին հաղորդագրություն է տարածել ՌԴ ԱԳՆ-ն։
Նշվում է, որ հաստատվել է Մոսկվայի և Բաքվի միջև հարաբերությունների առաջանցիկ ամրապնդման ուղղությամբ հետագա ակտիվ համատեղ աշխատանքի փոխադարձ հանձնառությունը՝ ըստ Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև դաշնակցային համագործակցության մասին հռչակագրի, որը երկու պետությունների բարձրագույն ղեկավարները ստորագրել են 2022 թվականի փետրվարի 22-ին։
«Քննարկվել են քաղաքական երկխոսության խորացման, առևտրատնտեսական համագործակցության ընդլայնման հարցեր։
Առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվում հանրապետությունում ռուսական մշակութային, հումանիտար և տեղեկատվական ներկայության գործնական ասպեկտներին։
Նշվել է Հարավային Կովկասում և Կասպից ծովի տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության ապահովման ուղղությամբ համատեղ աշխատանքի կարևորությունը։ Հանդիպումն անցել է երկու երկրների հարաբերությունների համար ավանդական ջերմ ու բարեկամական մթնոլորտում»,- ասվում է հայտարարության մեջ։

Russian Deputy Foreign Minister Mikhail Galuzin met with the Special Representative of the President of Azerbaijan for Special Assignments, Khalafov, who is in Moscow on a working visit. The Russian Foreign Ministry released a statement on this.
It is noted that the mutual commitment to further active joint work towards the progressive strengthening of relations between Moscow and Baku was confirmed by the Declaration on Allied Cooperation between Russia and Azerbaijan, which the top leaders of the two states signed on February 22, 2022.
"Issues of deepening political dialogue, expanding trade, and economic cooperation were discussed.
Particular attention is paid to the practical aspects of Russia's cultural, humanitarian, and informational presence in the republic.
The importance of joint work to ensure stability and security in the South Caucasus and the Caspian Sea region was noted. The meeting took place in a warm and friendly atmosphere that is traditional for relations between the two countries," the statement said.