Մասկը փորձեր է արել Թրամփին հետ պահել համաշխարհային մաքսատուրքերից
Գործարար Իլոն Մասկը բազմիցս փորձեր է արել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին հետ պահել համաշխարհային մաքսատուրքերից, որոնք իրարանցում են առաջացրել միջազգային շուկաներում, գրում է The Guardian-ը։
Մասկի փորձերը ձախողվել են, Թրամփը նրան չի լսել, և սա, ըստ պարբերականի, ԱՄՆ նախագահի և աշխարհի ամենահարուստ մարդու միջև աճող տարաձայնության մասին։
Երկու աղբյուրներ հաստատել են, որ Մասկը մի շարք անգամներ փորձել է համոզել Թրամփին փոխել առևտրային մաքսատուրքերը, որոնք նա հայտարարել էր անցյալ հինգշաբթի մեծ թվով երկրների նկատմամբ, որոնցից շատերը ԱՄՆ-ի վաղեմի դաշնակիցներն են:
Աղբյուրները մանրամասներ չեն հրապարակել Մասկի և Թրամփի զրույցներից։ Բայց ԱՄՆ նախագահը, չի լսել նրան։
Հարկ է նշել, որ այսօր Մասկը վիրավորական գրառում է արել սոցցանցում՝ ուղղված Պիտեր Նավարոյին, որը Թրամփի առանցքային դաշնակիցն է և Սպիտակ տան առևտրային խորհրդականը և  համարվում է մաքսատուրքերի ռազմավարության առաջնորդող ուժը:
Փորձագետները, սակայն, ակնկալում են, որ պառակտումը կլինի բարեկամական, և Մասկը կպահպանի սերտ կապերն ու ազդեցությունը նախագահի, ինչպես նաև ընդհանուր առմամբ ԱՄՆ քաղաքականության վրա:

Musk tried to dissuade Trump from global tariffs
The Guardian reports that Businessman Elon Musk has repeatedly tried to dissuade US President Donald Trump from global tariffs that have roiled international markets.
Musk's attempts have failed, and Trump has not listened to him. According to the newspaper, this is a growing rift between the US president and the world's richest man.
Two sources confirmed that Musk has repeatedly tried to persuade Trump to reverse the trade tariffs he announced last Thursday against many countries, many of which are long-time US allies.
The sources did not disclose details of Musk's conversations with Trump. However, the US president did not listen to him.
It is worth noting that Musk made an offensive social media post today aimed at Peter Navarro, a key Trump ally and White House trade adviser who is considered the driving force behind the tariff strategy.
However, experts expect the split to be amicable, with Musk maintaining close ties and influence over the president and US policy in general.