Ֆոն դեր Լեյենը Չինաստանին կոչ է արել բանակցություններով հարթել իրավիճակը
Եվրոպական հանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը հեռախոսազրույց է ունեցել Չինաստանի վարչապետ Լի Ցյանի հետ՝ քննարկելու ԵՄ-Չինաստան հարաբերությունները:
Ըստ ԵՀ-ի՝ ֆոն դեր Լեյենը ընդգծել է համաշխարհային տնտեսության համար կայունության և կանխատեսելիության կարևորությունը, ինչը ցույց տվեց վերջին շուկայական անկումը: Նա ասել է, որ Եվրոպան և Չինաստանը պարտավոր են աջակցել արդար և բաց առևտրային համակարգին:
«Նախագահը կոչ արեց բանակցություններով լուծել իրավիճակը՝ ընդգծելով լարվածությունը չսրելու կարևորությունը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ
Ֆոն դեր Լեյենը նաև նշել է, որ Չինաստանը կարևոր դեր ունի մաքսատուրքերից առաջացած առևտրային շեղումները կարգավորելու համար: Դա ակնարկ է, որ ԱՄՆ շուկայի համար նախատեսված ապրանքները կարող են վաճառվել Եվրոպայում՝ Թրամփի մաքսատուրքերից խուսափելու համար:

Von der Leyen called on China to resolve the situation through negotiations
European Commission President Ursula von der Leyen spoke by phone with Chinese Premier Li Keqiang to discuss EU-China relations.
According to the EC, von der Leyen stressed the importance of stability and predictability for the global economy, as demonstrated by the recent market downturn. She said that Europe and China support a fair and open trading system.
“The President called for a negotiated solution, stressing the importance of not escalating tensions,” the statement said.
Von der Leyen also noted that China has an important role in resolving trade disputes caused by tariffs. This suggests that products destined for the US market could be sold in Europe to avoid Trump’s tariffs.