Թագավոր Կարլ III-ը պաշտոնական այցով ժամանել է Իտալիա
Միացյալ Թագավորության թագավոր Կարլ III-ը և նրա կինը՝ թագուհի Կամիլան, պաշտոնական այցով ժամանել են Իտալիա: Այցը կտևի չորս օր:
BBC-ի թագավորական ընտանիքի հարցերով թղթակից Շոն Կոֆլանը Հռոմից հայտնում է, որ թագավորական զույգը վայրէջք է կատարել Հռոմի «Չամպինո» օդանավակայանում: Նրանց դիմավորել են պատվո պահակախումբը, Իտալիայի կառավարության ներկայացուցիչները և Միացյալ Թագավորության դեսպան Էդվարդ Լլևելինը, որն այցը «պատմական» է անվանել:
«Այս պաշտոնական այցը տեղի է ունենում կարևոր պահի, երբ մենք վերականգնում ենք մեր հարաբերությունները եվրոպական գործընկերների հետ»,- ասել է դեսպանը:
Սկզբում նախատեսված էր, որ այցը կներառի Վատիկան այցելություն, սակայն ծրագիրը փոխվել է Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսի հիվանդության պատճառով: Պապը, ով ապաքինվում է և հինգշաբաթյա բուժումից հետո դուրս է գրվել հիվանդանոցից, հանգստյան օրերին հայտնվել է Վատիկանի Սուրբ Պետրոսի հրապարակում: Սակայն առայժմ Կարլ III-ի և Ֆրանցիսկոսի անձնական հանդիպում նախատեսված չէ:

King Charles III arrives in Italy on official visit
The UK's King Charles III and his wife, Queen Camilla, have arrived in Italy for a four-day official visit.
BBC royal correspondent Sean Coughlan reports from Rome that the royal couple has landed at Rome's Ciampino airport. A guard of honor greeted them, Italian government officials, and the UK ambassador, Edward Llewelyn, who called the visit "historic."
"This official visit comes at a crucial time as we rebuild our relationship with our European partners," the ambassador said.
The trip was originally due to include a visit to the Vatican, but plans have been changed due to Pope Francis' illness. The Pope, recovering and discharged from hospital after a five-week stay, was seen in St. Peter's Square at the Vatican over the weekend. However, Charles III and Francis have no personal meeting scheduled for now.