Ուկրաինան ՄԱԿ-ի ԱԽ նիստ է հրավիրում
Ուկրաինան նախաձեռնել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի արտակարգ և ԵԱՀԿ մշտական խորհրդի հատուկ նիստ՝ Ռուսաստանի կողմից Կրիվոյ Ռոգի վրա մահաբեր հարձակումից հետո: Այս մասին ապրիլի 7-ին X-ում գրել է Ուկրաինայի արտգործնախարար Անդրեյ Սիբիգան:
Ըստ ուկրաինական լրատվամիջոցների, ՌԴ-ն ապրիլի 4-ին հարձակվել է Կրիվոյ Ռոգի վրա՝ սպանելով 20 մարդ և վիրավորելով 75-ին: Թեև Ռուսաստանը պնդում է, որ թիրախավորել է ռազմական օբյեկտներ, տեսահսկման տեսախցիկների վերջերս հրապարակված կադրերը ցույց են տալիս, որ հարվածի վայրում ռազմական օբյեկտներ չեն եղել:
«Անցյալ շաբաթ Կրիվոյ Ռոգի վրա Ռուսաստանի բալիստիկ հարվածի հետևանքով սպանվել է 9 երեխա։ Սա 2022-ից ի վեր մեկ հարձակմամբ սպանված ուկրաինացի երեխաների ամենամեծ թիվն է: Ռուսաստանը հարվածել է սովորական բնակելի թաղամասի խաղահրապարակներին՝ օգտագործելով կասետային մարտագլխիկ՝ զոհերի թիվը մեծացնելու համար»,- ավելացրել է Սիբիգան:

Ukraine has called for an emergency meeting of the UN Security Council and a special session of the OSCE Permanent Council following Russia’s deadly attack on Kryvyi Rih. Ukrainian Foreign Minister Andrii Sybiha wrote about this in X on April 7.
According to Ukrainian media, Russia attacked Kryvyi Rih on April 4, killing 20 people and wounding 75. Although Russia claims to have targeted military facilities, recently released surveillance footage shows that there were no military facilities at the scene of the strike.
“Nine children were killed in a Russian ballistic missile strike on Kryvyi Rih last week. This is the largest number of Ukrainian children killed in a single attack since 2022. Russia hit playgrounds in a typical residential area, using cluster munitions to increase the number of casualties,” Sibiga added.