Չինաստանն ԱՄՆ-ից պահանջում է հավասարություն և հարգանք առևտրային բանակցություններում
Չինաստանի արտգործնախարարության խոսնակ Լին Ցզյանը ճեպազրույցում հայտարարել է, որ եթե Վաշինգտոնն իսկապես ցանկանում է Պեկինի հետ առևտրային բանակցություններ վարել, պետք է հավասարության և հարգանքի դիրքերից հանդես գա:
Դիվանագետը նշել է, որ ԱՄՆ-ի վերջին քայլերը ցույց չեն տալիս լուրջ երկխոսության պատրաստակամություն․
«Եթե ԱՄՆ-ն անկեղծորեն ցանկանում է բանակցել, պետք է ընտրի հավասարության, հարգանքի և փոխադարձության սկզբունքները»,- ասել է նա՝ պատասխանելով լրագրողի հարցին, թե արդյոք այժմ ընթանում են առևտրային բանակցություններ Չինաստանի և ԱՄՆ-ի միջև:
Լին Ցզյանը ընդգծել է, որ եթե ԱՄՆ-ն անտեսի երկու երկրների և միջազգային հանրության շահերը՝ սկսելով մաքսատուրքերի կամ առևտրային պատերազմ, ապա «Չինաստանը կպայքարի մինչև վերջ»:

China demands equality and respect from US in trade talks
At a briefing, Chinese Foreign Ministry spokesman Lin Jian said that if Washington wants to hold trade talks with Beijing, it should act from a position of equality and respect.
The diplomat noted that the US’s recent steps show it is unwilling to engage in serious dialogue.
“If the US sincerely wants to negotiate, it should choose the principles of equality, respect, and reciprocity,” he said, answering a reporter’s question about whether trade talks between China and the US were underway.
Lin Jian stressed that if the US ignores the interests of the two countries and the international community by starting tariffs or a trade war, “China will fight to the end.”