Իրաքի պրոիրանյան զինյալ խմբերը պատրաստ են զինաթափվել
Իրաքում Իրանի աջակցությունը վայելող զինյալ խմբերը պատրաստակամություն են հայտնել զինաթափվելու՝ ԱՄՆ-ի հետ հնարավոր ռազմական հակամարտությունից խուսափելու նպատակով։ Այդ մասին հայտնել են Reuters-ի աղբյուրները։
Նրանց տեղեկություններով՝ այս քայլը լարվածությունը մեղմելու փորձ է, ինչը հետևել է ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի կողմից Իրաքի կառավարությանը ներկայացված զգուշացումներին։ Վաշինգտոնը privately տեղեկացրել է Բաղդադին, որ եթե երկրի տարածքում գործող զինված խմբավորումները չզինաթափվեն, ապա ԱՄՆ-ը կարող է կիրառել օդային հարվածներ՝ թիրախավորելով այդ ուժերը։
Իրաքի իշխող դաշինքին մոտ կանգնած շիա քաղաքական գործիչ Իզզաթ ալ-Շահբանդարը Reuters-ին հայտնել է, որ վարչապետ Մոհամմեդ Շիա ալ-Սուդանիի և մի շարք զինված խմբավորումների ղեկավարների միջև բանակցությունները «շատ առաջ են գնացել», և խմբերը ընդհանուր առմամբ համաձայնություն են հայտնել զինաթափվելու հարցում։
«Նրանք համառություն չեն դրսևորում իրենց ներկայիս կարգավիճակը պահպանելու հարցում և լիովին գիտակցում են, որ կարող են դառնալ ԱՄՆ-ի թիրախ», – նշել է ալ-Շահբանդարը։

Pro-Iranian militias in Iraq ready to disarm
Iran-backed militias in Iraq have expressed their willingness to disarm to avoid a possible military conflict with the United States, Reuters sources said.
According to them, the move is an attempt to ease tensions, which followed warnings from the administration of former US President Donald Trump to the Iraqi government. Washington has privately informed Baghdad that if the militant groups operating in the country do not disarm, the United States may launch air strikes targeting these forces.
Izzat Al-Shabandar, a Shiite politician close to Iraq's ruling coalition, told Reuters that talks between Prime Minister Mohammed Shia' Al Sudani and leaders of several militant groups have "advanced significantly" and that the groups have generally agreed to disarm.
"They are not stubborn in maintaining their current status quo and are fully aware that they could become a target for the US," Al-Shabandar noted.