«Համաշխարհային տնտեսությունը լի է բացասական սպասումներով». Պեսկով
ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի միջև հաջորդ հանդիպման օրը դեռ որոշված չէ, սակայն կա համաձայնություն, որ կապերը պետք է շարունակվեն։
Պեսկովի հիմնական հայտարարությունները հետևյալն են․
• Ռուսաստանը մշտական կապի մեջ է Իրանի հետ և պատրաստ է ամեն ինչ անել՝ Իրանի միջուկային խնդիրը դիվանագիտական ճանապարհով լուծելու համար։
• Ուկրաինայի հարցում Ռուսաստանը պետք է առաջնահերթ պաշտպանի իր շահերը, թեև համաձայն է հրադադարի հաստատման գաղափարին։
• Պեսկովը հերքել է Կիևի մեղադրանքները, թե Ռուսաստանը հարվածներ է հասցրել Կրիվոյ Ռոգի սոցիալական օբյեկտներին։
• ԱՄՆ-ի կողմից մաքսատուրքեր սահմանելուց հետո համաշխարհային տնտեսությունն այժմ գտնվում է լարված վիճակում և լի է բացասական սպասումներով։
• Համաշխարհային նավթի շուկան անկայուն է և լարված՝ ԱՄՆ-ի մաքսատուրքերի որոշման պատճառով։
• Ռուսաստանի իշխանությունները հետևում են նավթի գների անկմանը և կանեն ամեն ինչ՝ բացասական հետևանքները նվազեցնելու համար։

Пресс-секретарь президента Российской Федерации Дмитрий Песков заявил, что дата следующей встречи между Россией и США пока не определена, однако есть договорённость о том, что контакты должны продолжаться.
Основные заявления Пескова следующие:
- Россия находится в постоянном контакте с Ираном и готова сделать всё возможное для дипломатического урегулирования иранской ядерной проблемы.
- В вопросе Украины Россия должна в первую очередь защищать свои интересы, хотя и поддерживает идею установления перемирия.
- Песков опроверг обвинения Киева в том, что Россия якобы нанесла удары по социальным объектам в Кривом Роге.
- После введения пошлин со стороны США мировая экономика сейчас находится в напряжённом состоянии и полна негативных ожиданий.
- Мировой рынок нефти нестабилен и напряжён из-за решения США о пошлинах.
- Российские власти следят за падением цен на нефть и сделают всё возможное, чтобы минимизировать негативные последствия.