«Երբեմն դեղ է պետք խնդիրը լուծելու համար». Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ չի հրաժարվի օտարերկրյա ապրանքների վրա սահմանված բարձր մաքսատուրքերից, քանի դեռ այդ երկրները չեն հավասարակշռի իրենց առևտուրը ԱՄՆ-ի հետ:
Air Force One ինքնաթիռում լրագրողների հետ զրուցելիս Թրամփն ասել է, որ չի ցանկանում տեսնել շուկաների անկում, բայց հավելել, որ շուկաների ներկայիս վիճակը չի անհանգստացնում․ «Երբեմն դեղ է պետք խնդիրը լուծելու համար»,- նշել է նա:
Այս խոսքերը հնչել են այն պահին, երբ համաշխարհային ֆինանսական շուկաները պատրաստվում էին երկուշաբթի օրը նոր անկումով սկսել առևտուրը: Միաժամանակ, Թրամփի թիմը փորձել է հանգստացնել շուկաները՝ հայտնելով, որ ավելի քան 50 երկիր արդեն կապ է հաստատել՝ մաքսատուրքերի շուրջ բանակցելու համար:
«Ես խոսել եմ շատ առաջնորդների հետ՝ եվրոպացիների, ասիացիների, աշխարհի տարբեր մասերից: Նրանք պատրաստ են համաձայնության գալ: Ես նրանց ասացի, որ չեմ ընդունի ձեր երկրների հետ առևտրային դեֆիցիտ: Դա չենք անի, որովհետև ինձ համար դեֆիցիտը նշանակում է կորուստ: Մենք ուզում ենք հավասարակշռված առևտուր կամ գոնե զրոյական տարբերություն»,- ասել է Թրամփը:

"Sometimes you need medicine to solve a problem." Trump
US President Donald Trump has said he will not lift high tariffs on foreign goods until those countries balance their trade with the US.
Speaking to reporters aboard Air Force One, Trump said he did not want to see markets crash but added that he was not concerned about the current state of the markets. “Sometimes you need medicine to solve a problem,” he said.
The remarks came as global financial markets were poised to start trading lower again on Monday. Meanwhile, Trump’s team sought to calm markets by saying more than 50 countries had already reached out to negotiate tariffs.
“I’ve spoken to many leaders, Europeans, and Asians all over the world. They’re ready to make a deal. I told them I won’t have a trade deficit with your countries. We won’t do that because a deficit is a loss to me. We want balanced trade or at least zero,” Trump said.