Ասիական շուկաների խոր անկում՝ ԱՄՆ-Չինաստան առևտրային լարվածությունից հետո
Ասիական շուկաներում անկում է։ Այն սկսվել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի առևտրային պատերազմի և Չինաստանի անսպասելի բարձր տուրքերին համարժեք ուժեղ արձագանքի արդյունքում․ հայտնում է CNN-ը:
Ճապոնիայում հիմնական Nikkei ինդեքսը նվազել է ավելի քան 8%-ով, մինչդեռ ավելի լայն Topix ինդեքսը վերջին անգամ նվազել է 6.5%-ով՝ նախորդ մեծ անկումից հետո վերականգնվելով:
Չինաստանում Shanghai Composite ինդեքսը վերջին անգամ նվազել էր 6.7%-ով, իսկ CSI300 ինդեքսը կորցրել էր 7.5%-ը: Հոնկոնգում Hang Seng ինդեքսը բացվել էր ավելի քան 9% անկմամբ:
Չինական տեխնոլոգիական հսկաներ Alibaba-ն և Tencent-ը նվազել են համապատասխանաբար ավելի քան 14% և 10%-ով:
Թայվանի Taiex բորսայական ինդեքսը երկուշաբթի փակվել է 9,7% անկումով։ Ավստրալիայում ASX 200 ինդեքսը փակվել է 4,2% անկումով, իսկ Նոր Զելանդիայի NZX 50 ինդեքսը՝ 3,7%-ով։
Հարավային Կորեայի Kospi-ն բացումից անմիջապես հետո ընկել է ավելի քան 4,8% -ով:
Կիրակի երեկոյան ամերիկյան բաժնետոմսերի ֆյուչերսները կտրուկ ընկել են վաճառքի երկու նստաշրջաններից հետո, ինչը հանգեցրել է ավելի քան 5,4 տրիլիոն դոլարի շուկայական արժեքի կորստի: Ուրբաթ օրը ԱՄՆ ֆոնդային ինդեքսները կտրուկ անկում են ապրել այն բանից հետո, երբ Չինաստանը կտրուկ պատասխան քայլեր ձեռնարկեց՝ 34% մաքսատուրքեր սահմանելով ամերիկյան բոլոր ապրանքների վրա։

Азиатские рынки падают из-за торговой напряженности между США и Китаем
На азиатских рынках наблюдается падение. Оно началось в результате торговой войны президента США Дональда Трампа и сильной реакции Китая, эквивалентной неожиданно высоким пошлинам, сообщает CNN.
В Японии основной индекс Nikkei снизился более чем на 8%, в то время как более широкий индекс Topix в последний раз упал на 6,5%, восстановившись после предыдущего крупного падения.
В Китае индекс Shanghai Composite в последний раз снизился на 6,7%, а индекс CSI300 потерял 7,5%. В Гонконге индекс Hang Seng открылся с падением более чем на 9%.
Китайские технологические гиганты Alibaba и Tencent снизились более чем на 14% и 10% соответственно.
Тайваньский биржевой индекс Taiex закрылся в понедельник с падением на 9,7%. В Австралии индекс ASX 200 закрылся с падением на 4,2%, а в Новой Зеландии индекс NZX 50 — на 3,7%.
Южнокорейский индекс Kospi сразу после открытия упал более чем на 4,8%.
В воскресенье вечером фьючерсы на американские акции резко упали после двух сессий распродаж, что привело к потере рыночной стоимости более чем на 5,4 триллиона долларов. В пятницу американские фондовые индексы резко снизились после того, как Китай предпринял решительные ответные меры, установив пошлины в размере 34% на все американские товары