Թրամփը Չինաստանին սպառնում է նոր մաքսատուրքերով և բանակցությունների դադարեցմամբ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Չինաստանին 50 տոկոս մաքսատուրքերով է սպառնացել՝ ի հավելումն արդեն հայտարարվածների, եթե Պեկինը չհրաժարվի պատասխան մաքսատուրքերից։
«Երեկ Չինաստանը 34% պատասխան մաքսատուրքեր է սահմանել՝ ի հավելումն իր արդեն ռեկորդային մաքսատուրքերի՝ չնայած իմ նախազգուշացմանը, որ ցանկացած երկիր, որն ԱՄՆ-ի դեմ պատասխան մաքսատուրքեր է սահմանում ի հավելումն իր գոյություն ունեցող երկարաժամկետ սակագների, կբախվի նոր, ավելի բարձր մաքսատուրքերի:
Այսպիսով, եթե մինչև վաղը՝ 2025 թվականի ապրիլի 8-ը, Չինաստանը չչեղարկի 34% մաքսատուրքերը, ապա Միացյալ Նահանգները Չինաստանի վրա 50% լրացուցիչ մաքսատուրքեր կսահմանի ապրիլի 9-ից», - գրել է նա Truth սոցիալական ցանցում:
ԱՄՆ նախագահի խոսքով, եթե Չինաստանի իշխանությունները չկատարեն այս պայմանը, ապա Պեկինի հետ բանակցությունները հանդիպումների մասով կդադարեցվեն։

Trump threatens China with new tariffs and halting talks
US President Donald Trump has threatened China with 50% tariffs on top of those already announced if Beijing does not drop its retaliatory tariffs.
“Yesterday, China imposed 34% retaliatory tariffs on top of its already record tariffs, despite my warning that any country that imposes retaliatory tariffs on top of its existing long-standing tariffs against the United States will face new, higher tariffs.
So, if China does not remove the 34% tariffs by tomorrow, April 8, 2025, the United States will impose an additional 50% tariff on China starting April 9,” he wrote on the Truth social network.
According to the US president, negotiations with Beijing regarding the meetings will be suspended if the Chinese authorities do not fulfill this condition.