Իսրայելը ռմբակոծել է լրագրողների վրանը. կան զոհեր
Իսրայելը օդային հարվածներ է հասցրել Գազայի հատվածում՝ ռմբակոծելով Խան Յունիսի Նասեր հիվանդանոցի մոտ տեղակայված լրագրողների վրաններից մեկը։ Ինչպես հայտնում է Al Jazeera-ն։ Հարվածի հետևանքով զոհվել է առնվազն երկու մարդ, ևս յոթը՝ վիրավորվել են։
Հարձակումները վերսկսվել են այն բանից հետո, երբ Իսրայելի զինված ուժերը սպանել են ավելի քան 50 մարդու և հրահանգել Դեյր էլ-Բալահ քաղաքի հինգ կենտրոնական թաղամասերի բնակիչներին լքել իրենց տները։
Բացի այդ, Հորդանան գետի արևմտյան ափին՝ Թուրմուս Այա քաղաքում, իսրայելական զինվորները կրակ են բացել պաղեստինցի պատանիների ուղղությամբ։ Արդյունքում սպանվել է 14-ամյա պաղեստինա-ամերիկացի տղա, ևս երկու մարդ վիրավորվել է։
Իսրայելի զինվորականները հաստատել են հարձակումը՝ հայտարարելով․
«Թուրմուս Այայի շրջանում հակաահաբեկչական գործողության ընթացքում իսրայելցի զինվորները նկատել են երեք ահաբեկիչների, որոնք քարեր էին նետում դեպի մայրուղի՝ վտանգելով քաղաքացիական անցուդարձը։ Զինվորները կրակ են բացել վտանգ ներկայացնող ահաբեկիչների ուղղությամբ՝ ոչնչացնելով մեկին և վիրավորելով ևս երկուսին»։
Պաղեստինի արտաքին գործերի նախարարությունը նույնպես արձագանքել է միջադեպին՝ հայտարարելով, որ երեխայի սպանությունը «Իսրայելի անպատժելիության շարունակականության անմիջական հետևանքն է»։

Israel has carried out airstrikes in the Gaza Strip, bombing a tent used by journalists near the Nasser Hospital in Khan Yunis. Al Jazeera reports. At least two people were killed, and seven others were injured in the strike.
The attacks resumed after Israeli forces killed more than 50 people and ordered residents of five central neighborhoods in the city of Deir el-Balah to evacuate their homes.
In addition, in the West Bank town of Turmus Ayya, Israeli soldiers opened fire on Palestinian teenagers. As a result, a 14-year-old Palestinian-American boy was killed, and two others were injured.
The Israeli military confirmed the attack, stating:
“During a counter-terrorism operation in the Turmus Ayya area, Israeli soldiers observed three terrorists throwing stones at the highway, endangering civilian traffic. The soldiers opened fire on the terrorists posing a threat, killing one and wounding two others.”
The Palestinian Foreign Ministry also responded to the incident, stating that the child’s killing was “a direct consequence of Israel’s continued impunity.”