Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն ծրագրում է երկուշաբթի օրը այցելել Սպիտակ տուն, հայտնում են Axios-ի աղբյուրները:
Նշվում է, որ եթե այցը տեղի ունենա այնպես, ինչպես նախատեսված է, Նեթանյահուն կլինի առաջին օտարերկրյա առաջնորդը, ով անձամբ կհանդիպի նախագահ Թրամփին՝ փորձելով բանակցել Թրամփի մաքսատուրքերը հանելու վերաբերյալ գործարքի շուրջ:
Սպասվում է, որ առաջնորդները կքննարկեն նաև Իրանի միջուկային ճգնաժամը և Գազայի պատերազմը։ Այս շաբաթ այցելելու համար, սակայն, Նեթանյահուն պետք է խնդրի իր կոռուպցիոն գործով դատավարության դատավորներին չեղարկել պլանավորված լսումները, որոնց ընթացքում ակնկալվում էր, որ նա կշարունակի իր ցուցմունքը:
Աղբյուրներն ասում են, որ պլանը դեռ կարող է փոխվել, մեծ մասամբ այդ պատճառով: Իսրայելը փորձեց խուսափել մաքսատուրքերից, որոնք Թրամփը սահմանել էր աշխարհի գրեթե բոլոր երկրների վրա՝ հայտարարելով, որ կանխարգելիչ կերպով կվերացնի բոլոր մաքսատուրքերը ամերիկյան ապրանքների վրա:
Իսրայելի համար Թրամփի սահմանած 17% տոկոսադրույքը հիմնված էր ԱՄՆ-ի երկկողմ առևտրի զգալի դեֆիցիտի վրա:
Իսրայելի բարձրաստիճան պաշտոնյան ասել է, որ Նեթանյահուն կարծում է, որ ԱՄՆ-Իրան միջուկային համաձայնագրի կնքման հնարավորությունները չափազանց ցածր են և ցանկանում է Թրամփի հետ փոխըմբռնման հասնել Իրանի միջուկային օբյեկտներին հարվածելու մասին: Թրամփն ու Նեթանյահուն, հավանաբար, կքննարկեն նաև Գազայի հատվածում պատանդների վերադարձի և հրադադարի մասին նոր համաձայնագրի հասնելու ձախողված ջանքերի մասին, գրում է պարբերականը։

Netanyahu is set to visit the White House on Monday. Axios
Axios sources told The Associated Press that Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu will visit the White House on Monday.
If the visit goes ahead as planned, Netanyahu will be the first foreign leader to meet in person with President Trump to try to negotiate a deal to lift Trump's tariffs.
The leaders are also expected to discuss the Iran nuclear crisis and the war in Gaza. To visit this week, however, Netanyahu must ask the judges in his corruption trial to cancel a scheduled hearing, during which he was expected to continue his testimony.
Sources say the plan could still change, in large part because of that. Israel has sought to avoid tariffs that Trump has imposed on nearly every country by saying it would preemptively remove all tariffs on American goods.
Trump's 17% tariff on Israel was based on the U.S.'s large bilateral trade deficit.
A senior Israeli official said Netanyahu believes the chances of a U.S.-Iran nuclear deal are too low and wants to reach an understanding with Trump on striking Iranian nuclear facilities. Trump and Netanyahu are also likely to discuss the return of hostages and a new ceasefire in the Gaza Strip. About failed efforts, the newspaper writes.